Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa: nie warto wszczynać debaty o celibacie

2011-03-23 00:00:00
Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa: nie warto wszczynać debaty o celibacie

„Debata o celibacie kapłańskim z całą pewnością nie sprzyja spokojnemu przyjęciu przez młode pokolenie jednego z tak ważnych składników życia kapłańskiego” – stwierdza na łamach „L’Osservatore Romano” kard. Mauro Piacenza. Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa zdecydowanie odrzuca pomysły ponownej dyskusji na ten temat, uważając, że jest ona szkodliwa pod względem duchowym, duszpasterskim, misyjnym i powołaniowym.

Włoski purpurat kurialny podkreśla, iż nie należy ulegać zastraszeniu i uzależniać swego stanowiska od tych, którzy nie rozumieją celibatu i chcieliby zmienić obowiązującą dyscyplinę Kościoła, otwierając choćby szczeliny. Przypomina, że zgłaszane przez nich zastrzeżenia można sprowadzić do zarzutów, że celibat jest jedynie przedsoborową pozostałością i wypływa wyłącznie z prawa kanonicznego.

Jednocześnie zauważa, że twierdzenia te nie mają żadnych realnych podstaw ani w dokumentach Soboru Watykańskiego II ani też w nauczaniu papieskim. „Celibat jest darem Pana, do którego dobrowolnego przyjęcia i życia nim w pełni powołany jest kapłan” – podkreśla prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Jego zdaniem jedynie fałszywe odczytanie tekstów soborowych mogłoby prowadzić do dostrzegania w celibacie pozostałość przeszłości, z której trzeba się wyzwolić. Takie stanowisko jest nie tylko błędne historycznie, teologicznie i doktrynalnie, ale także szkodliwe pod względem duchowym, duszpasterskim, misyjnym i powołaniowym” – stwierdza kard. Piacenza.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!