Zapraszamy na poświęcone św. Rafce spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Rzeszowie, na którym Jacek Kotula opowie o życiu pochodzącej z Libanu świętej i wyjątkowych zdarzeniach z jej biografii. Na spotkaniach będą obecne relikwie św. Rafki. Przypomnijmy, że Papież Jan Paweł II beatyfikował siostrę Rafkę 17 listopada 1985 roku, a 10 czerwca 2001 roku została ona kanonizowana.
- Święta Rafka swoim życiem uczy nas, że ból jest łaską, a nie karą za grzechy. Ta święta pokazuje, jak doskonale przeżywać cierpienie łącząc je z Męką Chrystusa. Często powtarzane przez nią słowa: W łączności z Twoim Krzyżem i z koroną cierniową, wskazują nam, w jaki sposób powinniśmy przeżywać ból i chorobę. Można już za życia doświadczyć Nieba, niosąc krzyż. Św. Rafka jest patronką m.in. chorych, cierpiących, skłóconych, prześladowanych, a także rozeznających wolę Bożą. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 23 marca – tak opisał postać św. Rafki na portalu piotrskarga.pl nasz prelegent, znany na Podkarpaciu działacz katolicki Jacek Kotula.
Święta, o której więcej będziemy mogli się dowiedzieć na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Rzeszowie, urodziła się 29 czerwca 1832 roku w wiosce Himlaya w Libanie. Była jedynym dzieckiem Murada Sabera i Rafki Al-Rayes. Na chrzcie nadano jej imię Boutroussieh, co jest to żeńską formą imienia Piotr.
Domowe wychowanie dało jej wielką miłość do Boga, która wzmacniała późniejszą świętą w czasie trudnego dzieciństwa (śmierć matki gdy Rafka miała siedem lat, praca jako służąca od jedenastego roku życia). Gdy pewnego dnia weszła do miejscowego przyklasztornego kościoła, poczuła nieopisaną radość, a gdy modliła się przed wizerunkiem Matki Bożej Wybawienia, usłyszała głos: Zostaniesz mniszką!
Decyzja o rozpoczęciu życia zakonnego nie spotkała się z akceptacją ojca, ale Rafka postanowiła oddać swe życie Bogu. Resztę życia spędziła w zakonach Sióstr Córek Maryi oraz Libańskich Mniszek Maronickich, z pokorą przyjmując cierpienia, i jednocześnie dając przykład posłuszeństwa, gorliwości w modlitwie, ascezy, poświęcenia i pracowitości.
Jak pisał na portalu piotrskarga.pl Jacek Kotula: Ostatnie siedem lat życia spędziła leżąc na prawym boku. Jedynie dłonie miała sprawne i robiła na drutach skarpety dla sióstr. Na jej lewym ramieniu pojawiła się wielka rana, o której sama mówiła: To rana, jaką miał Chrystus na Krzyżu. Przez całe też życie powtarzała: Nie zapominajcie o szóstej ranie, jaką miał Jezus – na ramieniu! Rafka tłumaczyła, że ta rana na ramieniu, na którym Jezus niósł ciężki Krzyż, była szczególnie bolesna. Do dzisiaj siostry z klasztoru św. Józefa w Jrabta, w którym Rafka też przebywała, odmawiają 6 razy: Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo… i Chwała Ojcu… dla uczczenia sześciu ran Chrystusa i ku pamięci niezwykłej świętej. (…)
Modliła się, nie skarżąc się na nic i dziękując Chrystusowi za cierpienie, którym ją hojnie obdarzył. Rafka mawiała, że Bóg może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy. Centrum jej życia duchowego stanowiła Msza Święta i kiedy już była w bardzo ciężkim stanie, czołgała się ze swojej celi do kaplicy, aby w niej uczestniczyć. Doświadczała mistycznych wizji, a także była obdarzona nadprzyrodzonymi łaskami. Prosiła Pana Jezusa, aby przed śmiercią pozwolił jej choć raz ujrzeć współtowarzyszki i klasztor, w którym spędziła lata. Pan wysłuchał jej żarliwej prośby. Przez całą godzinę oglądała klasztor, siostry i otoczenie. Poczytano to za jeden z cudów z jej udziałem. Na trzy dni przed śmiercią zaniemówiła, ale w dniu odejścia do wieczności, zapytana przez przełożoną czy się boi, odpowiedziała z uśmiechem: Nie boję się. Czekałam na śmierć długo. Kiedy umrę, Bóg da mi prawdziwe życie!
Rafka umarła 23 marca 1914 roku, w wieku 82 lat. Trzeciego dnia po śmierci przyszłej świętej jej grób zaczął promieniować dziwną jasnością, a później następowały cudowne wydarzenia. Pierwszym z nich był cud uzdrowienia matki Urszuli Doumit – przełożonej klasztoru, gdzie zmarła św. Rafka. Do dzisiaj tysiące chorych doświadcza niewytłumaczalnych uzdrowień za przyczyną libańskiej świętej. Warto poznać jej życie i drogę usłaną cierpieniem i poświęceniem.
Prelekcja o św. Rafce w Rzeszowie odbędzie w piątek 25 października br. o godz. 18.30 w kościele Saletynów w Rzeszowie.
Wstęp na spotkanie jest wolny! Zachęcamy do podzielenia się informacją o tym wydarzeniu z rodziną i znajomymi. Na spotkaniach będą obecne relikwie św. Rafki.
Serdecznie zapraszamy!
Piotrskarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy