Prezerwatywa i HIV

2009-04-24 00:00:00
Prezerwatywa i HIV

Prezerwatywy nie dają pełnej ochrony przed zakażeniem HIV. A ich propagowanie powoduje wzrost liczby zakażeń HIV.

Tuż przed niedawną pielgrzymką do Angoli i Kamerunu Benedykt XVI zauważył, że prezerwatywy nie rozwiązują problemu AIDS w Afryce, ale go pogłębiają. Słowa te wywołały gniewne reakcje zachodnich mediów, a nawet rządów Francji, Niemiec i Belgii. Tymczasem Papież miał rację.

W „Gościu Niedzielnym” pisaliśmy już krótko o doświadczeniach Ugandy – jedynego kraju, który poradził sobie z epidemią AIDS. Uganda była na przełomie lat 80. i 90. państwem o najwyższym procencie zakażeń HIV na świecie. Aż 21,6 proc. kobiet, które w 1991 r. zgłosiły się w ciąży na badania lekarskie, było nosicielkami tego wirusa.

A jednak możliwe

Mniej więcej w tym samym czasie Uganda rozpoczęła wdrażanie programu profilaktycznego, w którym akcenty padły na zachowanie abstynencji seksualnej i wierności jednemu partnerowi. Kampania była zakrojona bardzo szeroko. Zaangażowały się w nią władze państwowe, szkolnictwo, organizacje religijne (katolickie, anglikańskie i muzułmańskie). Nie pominięto nawet ludowych uzdrowicieli.

Środki finansowe pozyskano ze Światowej Organizacji Zdrowia i amerykańskiej agencji ds. międzynarodowego rozwoju (USAID). Przekaz kampanii był mniej więcej taki: „AIDS to śmiertelne zagrożenie. Unikniesz go, jeśli będziesz zachowywać abstynencję seksualną albo będziesz wierny jednemu partnerowi/partnerce seksualnej”. Doprowadziło to do pozytywnych zmian zachowań seksualnych Ugandyjczyków.

Między 1989 a 1995 rokiem liczba mężczyzn, którzy mieli trzy lub więcej partnerek seksualnych spadła z 15 proc. do 3 proc. W tym samym okresie liczba przedmałżeńskich kontaktów seksualnych osób w wieku 15–24 lat spadła ponad trzykrotnie wśród mężczyzn i prawie trzykrotnie wśród kobiet. Wiek inicjacji seksualnej obniżył się o 1,5–2 lat.

Wspomniany na wstępie odsetek matek w ciąży zakażonych wirusem HIV spadł z 21,6 proc. w roku 1991 do 6,1 proc. w roku 2000. Sukces był bezprecedensowy. A w dodatku niewiele kosztował. Jak powiedział Sam L. Ruteikara, przewodniczący ugandyjskiej Narodowej Komisji Zapobiegania AIDS, koszt takiej kampanii w jego kraju to zaledwie 0,29 dolara amerykańskiego na osobę.

Prezerwatywa nieskuteczna

Kampanie skoncentrowane na rozdawaniu kondomów są z reguły nieskuteczne. Przykładem może być Botswana. Według danych wyspecjalizowanej agendy ONZ do spraw zwalczania AIDS (UNAIDS), w 2007 r. 23,9 proc. obywateli w wieku 15–49 lat było zakażonych wirusem HIV. Dopiero od niedawna Botswana idzie drogą przetartą przez Ugandę.

Jako przykład skutecznej kampanii „gumowej” wymienia się Tajlandię. Wszystkie tamtejsze domy publiczne zostały objęte stuprocentowym programem korzystania z prezerwatyw. Ale i tam na poprawę sytuacji wpłynęły czynniki inne niż stosowanie prezerwatyw. W latach 1990–1993 liczba mężczyzn deklarujących przed- lub pozamałżeńskie kontakty seksualne spadła z 28 do 15 proc., a liczba korzystających z usług prostytutek spadła z 22 do 10 proc.

A w Europie? W brytyjskim programie wychowania seksualnego przyjmuje się koncepcję profilaktyki, w której pierwszorzędną rolę odgrywa promowanie środków antykoncepcyjnych (m.in. prezerwatywy), a niewiele mówi się o potrzebie abstynencji przedmałżeńskiej i wierności małżeńskiej. Efekty? Niski wiek inicjacji seksualnej, duża liczba partnerów seksualnych w ciągu życia, częste zmiany partnerów, posiadanie partnerów równoległych. Skutkiem tego jest dramatyczna sytuacja epidemiologiczna i to nie tylko w odniesieniu do zakażeń HIV, ale także innych chorób przenoszonych drogą płciową.

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.