Prezes IOR: pierwszym motorem autentycznego i trwałego rozwoju jest rodzina

2011-09-15 00:00:00
Prezes IOR: pierwszym motorem autentycznego i trwałego rozwoju jest rodzina


Pierwszym motorem autentycznego i trwałego rozwoju jest rodzina. Przypomina o tym po raz kolejny prezes Instytutu Dzieł Religijnych IOR Ettore Gotti Tedeschi. Tym razem na łamach „L'Osservatore Romano” włoski ekonomista występuje w obronie rodziny i jej oszczędności, po które wyciągają ręce rządzący, chcąc zaradzić obecnemu kryzysowi.

Zdaniem szefa watykańskiego banku oszczędności to najcenniejszy w naszych czasach „surowiec”. Nie taki jednak, jak inne: „Trudno go odtworzyć, jest niczym ropa naftowa, której rezerwy są na wyczerpaniu i dlatego należy wykorzystywać ją z rozwagą, unikając marnotrawstwa”. „W przeciwieństwie do tego, co dzieje się w sektorze energetycznym, oszczędności nie mogą liczyć na źródła alternatywne. Zamiast uważać je za cytrynę do wyciskania, należy uznać je za dobro, które zasługuje na to, by wspierać je i doceniać” – dodaje Tedeschi.

Tymczasem oszczędności stały się celem rosnącego opodatkowania, nawet wtedy, gdy ich oprocentowanie nie pokrywa stopy inflacyjnej. „Największym jednak zagrożeniem, które może doprowadzić do ich wymarcia, stanowi dla oszczędności wspieranie konsumpcji, czyli kiedy moc nabywcza zamienia się w przymus nabywania” – stwierdza prezes watykańskiego banku. Dlatego, uważa on, oszczędności powinny sprzyjać rozwojowi i zatrudnieniu. „Nie mogą być uważane za gwarancję zadłużenia państw, lecz za gwarancję autonomii i niezależności rodziny, która je wypracowała. Tej samej rodziny, która rodząc dzieci i wychowując je, tworzy wartość dla społeczeństwa, przynosząc inwestycje i konsumpcję” – konkluduje swe uwagi na łamach dzisiejszego wydania watykańskiego dziennika Ettore Gotti Tedeschi.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.