Prezydent Kolumbii Álvaro Uribe oświadczył, że nie doszło do otwartego konfliktu między tym krajem a Ekwadorem i Wenezuelą dzięki wstawiennictwu Matki Bożej – donosi KAI. Jej właśnie powierzył on rozwiązanie kryzysu podczas modlitwy różańcowej 5 marca, wzywając Najświętszą Maryję Pannę z Chiquinquirá – patronkę Kolumbii, z Coromoto – patronkę Wenezueli i Maryję Łaskawą z Ekwadoru.
Mogący doprowadzić do wojny konflikt między Kolumbią i Ekwadorem zaczął się 1 marca, gdy kolumbijskie siły powietrzne zbombardowały położone na terytorium Ekwadoru obozy Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Podczas ataku zginął jeden z przywódców tego terrorystycznego ugrupowania komunistycznego - Raúl Reyes. Ekwador natychmiast wprowadził stan najwyższej gotowości bojowej, kierując liczne oddziały na granicę z Kolumbią, po czym zerwał z tym państwem stosunki dyplomatyczne.
Po poparciu Ekwadoru przez Wenezuelę i Brazylię, zerwanie stosunków dyplomatycznych z Kolumbią ogłosiła też popierająca Ekwador Nikaragua, co zbiegło się z wizytą, którą prezydent Ekwadoru złożył w Peru, Wenezueli, Brazylii, Nikaragui i Panamie. Na granicę z Kolumbią Wenezuela skierowała 10 batalionów czołgów, a ponadto w stanie gotowości bojowej postawiła marynarkę wojenną i siły powietrzne.
W tej sytuacji prezydent Uribe zorganizował w pałacu prezydenckim w Bogocie modlitwę różańcową, na którą zaprosił władze państwowe, w tym przedstawicieli ministerstw obrony narodowej i spraw wewnętrznych. „W oczach ludzi wierzących ta modlitwa była skuteczna, gdyż kilka dni później reprezentanci trzech krajów podali sobie ręce podczas szczytu Grupy z Rio w Republice Dominikany, co dla wielu oznaczało zakończenie kryzysu” – pisze kolumbijski dziennik „El Tiempo”.
„Prezydent jest człowiekiem wierzącym. Zawsze nosi krzyżyk z drewna i metalu oraz różaniec, z którego czasem korzysta w czasie jazdy samochodem. Słyszałem również, jak się modlił w samolocie” – ujawnił kapelan pałacu prezydenckiego ks. Julio Solórzano. Dodał, że Uribe jest człowiekiem wiary, który stara się zgodnie z nią postępować.
Źródło: KAI