Prof. Chodakiewicz w Radomiu - relacja i galeria ze spotkania

2013-06-03 00:00:00
Prof. Chodakiewicz w Radomiu - relacja i galeria ze spotkania

W środę 29 maja w godzinach popołudniowych odbyła się w Radomiu kolejna prelekcja prof. Marka Jana Chodakiewicza z cyklu „O prawicy i lewicy”. Znany polski historyk, mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych, opisał ewolucję ideową nowych ruchów lewicowych i genezę pewnych utopijnych koncepcji, które w finale sprowadzały się do barbarzyńskich i antychrześcijańskich postulatów.


Wrogość wobec tradycji, rodziny i własności prywatnej odnajdujemy w dziejach sekt gnostyckich z II w. po Chrystusie, u ideologów oświecenia, w rewolucji francuskiej, w torii i praktyce socjalistów utopijnych, bolszewików i niemieckich narodowych socjalistów – wskazał prof. Chodakiewicz. Barwnym obrazowym językiem ukazał obszerne dossier na temat intelektualnych dziwactw i moralnych wykroczeń oraz zbrodni protoplastów dzisiejszej lewicy.

Jako przykład genezy skrajnie rewolucyjnych poglądów na społeczeństwo, prelegent przywołał m.in. postać XVIII-wiecznego francuskiego socjalisty i wolnomularza: Książę de Saint Simon uznał, że niepotrzebna jest apokalipsa, niepotrzebna jest rewolucja krwawa, ale mówił, że potrzebne są autonomiczne komuny, do których każdy będzie chciał się zapisać. Zasadą miała być w nich konfiskata własności prywatnej i kolektywizacja kobiet – opisywał prof. Chodakiewicz.

Spotkanie odbyło się w ramach Klubu "Polonia Christiana", wzięło w nim udział ok. 60 osób. Była to także okazja do zaprezentowania nowej publikacji profesora, zatytułowanej „O prawicy i lewicy”. Po prelekcji wielu ze słuchaczy skorzystało z możliwości zadania pytania prelegentowi.

Kolejna okazja do spotkania z prof. Chodakiewiczem 18 czerwca we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy!
 
 
PiotrSkarga.pl
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.