Prof. Grzegorz Kucharczyk o antykatolickich przekłamaniach

2011-03-31 00:00:00
Prof. Grzegorz Kucharczyk o antykatolickich przekłamaniach

Klub „Polonia Christiana” w Oslo zainaugurował swoją działalność w niedzielę 20 marca, spotkaniem z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. Prelekcja wybitnego poznańskiego historyka i publicysty poświęcona była antykatolickim stereotypom i przekłamaniom, dotyczącym takich zagadnień jak: krucjaty, inkwizycja, „mroki” średniowiecza i „światło” oświecenia.

Prof. Kucharczyk mówił również o tzw. Kulturkampfie (niem. „walka o kulturę”), polegającym na systematycznym, zaplanowanym i wcielanym w życie (przez władze państwowe przy wydatnym współudziale masonerii) niszczeniu katolicyzmu i walce z Kościołem katolickim. Kulturkampf toczy się właściwie nieprzerwanie w Europie od rewolucji francuskiej i szczególnie zaznaczył się w takich krajach jak Niemcy, Francja, Włochy, Portugalia i Hiszpania.

Zaskoczeniem dla słuchaczy był fakt, że oprócz krucjat „autoryzowanych” przez Kościół były również krucjaty organizowane przez rożnej maści sekciarzy. Niestety, wszelkie nadużycia związane z tym wyprawami zbrojnymi, są automatycznie przypisywane Kościołowi katolickiemu. Ponadto, chociaż prawdą jest, że podczas krucjat dochodziło do mordowania Żydów, to jednak Kościół potępiał te niecne czyny.

Prelegent przypomniał, że średniowiecze było okresem rozwoju tzw. filozofii scholastycznej, która wyrażała się m.in. w powstawaniu uniwersytetów, jako ośrodków naukowych nowego typu, zastępujących stopniowo szkoły klasztorne i katedralne.

Powołanie powszechnych sądów kościelnych, czyli sławnej inkwizycji, miało ukrócić samosądy na heretykach oraz uniezależnić dbanie o czystość doktryny wiary od często okrutnych sądów państwowych. W rzeczywistości inkwizycja stanowiła prawdziwy i znaczny postęp w humanizacji ówczesnego systemu penitencjarnego. Można tu choćby wspomnieć, ze sądy inkwizycyjne, jako pierwsze zapewniały obrońcę z urzędu i – co do dziś jest praktykowane – uznawały areszt domowy oraz zwolnienie za poręczeniem.

PiotrSkarga.pl
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.