Prof. Grzegorz Kucharczyk o antykatolickich przekłamaniach

2011-03-31 00:00:00
Prof. Grzegorz Kucharczyk o antykatolickich przekłamaniach

Klub „Polonia Christiana” w Oslo zainaugurował swoją działalność w niedzielę 20 marca, spotkaniem z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. Prelekcja wybitnego poznańskiego historyka i publicysty poświęcona była antykatolickim stereotypom i przekłamaniom, dotyczącym takich zagadnień jak: krucjaty, inkwizycja, „mroki” średniowiecza i „światło” oświecenia.

Prof. Kucharczyk mówił również o tzw. Kulturkampfie (niem. „walka o kulturę”), polegającym na systematycznym, zaplanowanym i wcielanym w życie (przez władze państwowe przy wydatnym współudziale masonerii) niszczeniu katolicyzmu i walce z Kościołem katolickim. Kulturkampf toczy się właściwie nieprzerwanie w Europie od rewolucji francuskiej i szczególnie zaznaczył się w takich krajach jak Niemcy, Francja, Włochy, Portugalia i Hiszpania.

Zaskoczeniem dla słuchaczy był fakt, że oprócz krucjat „autoryzowanych” przez Kościół były również krucjaty organizowane przez rożnej maści sekciarzy. Niestety, wszelkie nadużycia związane z tym wyprawami zbrojnymi, są automatycznie przypisywane Kościołowi katolickiemu. Ponadto, chociaż prawdą jest, że podczas krucjat dochodziło do mordowania Żydów, to jednak Kościół potępiał te niecne czyny.

Prelegent przypomniał, że średniowiecze było okresem rozwoju tzw. filozofii scholastycznej, która wyrażała się m.in. w powstawaniu uniwersytetów, jako ośrodków naukowych nowego typu, zastępujących stopniowo szkoły klasztorne i katedralne.

Powołanie powszechnych sądów kościelnych, czyli sławnej inkwizycji, miało ukrócić samosądy na heretykach oraz uniezależnić dbanie o czystość doktryny wiary od często okrutnych sądów państwowych. W rzeczywistości inkwizycja stanowiła prawdziwy i znaczny postęp w humanizacji ówczesnego systemu penitencjarnego. Można tu choćby wspomnieć, ze sądy inkwizycyjne, jako pierwsze zapewniały obrońcę z urzędu i – co do dziś jest praktykowane – uznawały areszt domowy oraz zwolnienie za poręczeniem.

PiotrSkarga.pl
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!