Klub „Polonia Christiana” w Oslo zainaugurował swoją działalność w niedzielę 20 marca, spotkaniem z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. Prelekcja wybitnego poznańskiego historyka i publicysty poświęcona była antykatolickim stereotypom i przekłamaniom, dotyczącym takich zagadnień jak: krucjaty, inkwizycja, „mroki” średniowiecza i „światło” oświecenia.

Prof. Kucharczyk mówił również o tzw. Kulturkampfie (niem. „walka o kulturę”), polegającym na systematycznym, zaplanowanym i wcielanym w życie (przez władze państwowe przy wydatnym współudziale masonerii) niszczeniu katolicyzmu i walce z Kościołem katolickim. Kulturkampf toczy się właściwie nieprzerwanie w Europie od rewolucji francuskiej i szczególnie zaznaczył się w takich krajach jak Niemcy, Francja, Włochy, Portugalia i Hiszpania.
Zaskoczeniem dla słuchaczy był fakt, że oprócz krucjat „autoryzowanych” przez Kościół były również krucjaty organizowane przez rożnej maści sekciarzy. Niestety, wszelkie nadużycia związane z tym wyprawami zbrojnymi, są automatycznie przypisywane Kościołowi katolickiemu. Ponadto, chociaż prawdą jest, że podczas krucjat dochodziło do mordowania Żydów, to jednak Kościół potępiał te niecne czyny.

Prelegent przypomniał, że średniowiecze było okresem rozwoju tzw. filozofii scholastycznej, która wyrażała się m.in. w powstawaniu uniwersytetów, jako ośrodków naukowych nowego typu, zastępujących stopniowo szkoły klasztorne i katedralne.
Powołanie powszechnych sądów kościelnych, czyli sławnej inkwizycji, miało ukrócić samosądy na heretykach oraz uniezależnić dbanie o czystość doktryny wiary od często okrutnych sądów państwowych. W rzeczywistości inkwizycja stanowiła prawdziwy i znaczny postęp w humanizacji ówczesnego systemu penitencjarnego. Można tu choćby wspomnieć, ze sądy inkwizycyjne, jako pierwsze zapewniały obrońcę z urzędu i – co do dziś jest praktykowane – uznawały areszt domowy oraz zwolnienie za poręczeniem.
PiotrSkarga.pl