Prof. Łączkowski: neutralność światopoglądowa państwa to fikcja

2008-09-15 00:00:00

Mianem fikcyjnej określił lansowaną we współczesnej Europie tak zwaną neutralność światopoglądową państwa znany prawnik, prof. Wojciech Łączkowski. Przewodniczący Kościelnej Komisji Historycznej uznał, że głoszenie tej tezy służy jedynie preferowaniu światopoglądu materialistycznego.

Wiele rozwiniętych państw europejskich, a także władze Unii Europejskiej gubią swoje trwałe, tradycyjne wartości. Powstającą próżnię zaczyna wypełniać przekonanie o względności idei i świadome lub nieświadome preferowanie światopoglądu materialistycznego – mówił Łączkowski w wystąpieniu na XI Europejskim Kongresie Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich w Gdańsku.

Zauważył, że „politycy i prawnicy starają się uzasadnić to zjawisko potrzebą neutralności państwa w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych”, a „we współczesnych państwach demokratycznych owa neutralność traktowana jest jak aksjomat”.

Zdaniem Łączkowskiego, chociaż zasada ta „brzmi przekonująco, stając się jedną z podstaw stanowienia prawa”, to „dotknięta jest poważną wadą”, gdyż „w praktyce publiczno-prawnej bezstronność ta jest nie tylko nie respektowana, ale – co więcej – jej przestrzeganie jest niemożliwe”.

Prawodawca nie może bowiem uchylać się od zajmowania stanowiska w najbardziej podstawowych sprawach dotyczących człowieka i wspólnot, w których on żyje. Wyrazem tego są liczne regulacje prawne i praktyki władz publicznych wkraczające w obszary światopoglądowe – stwierdził profesor.

Państwa deklarując nieprawdziwą zasadę neutralności, w rzeczywistości albo pozostają w zgodzie z określonymi wartościami religijnymi, światopoglądowymi, czy filozoficznymi, albo – co w warunkach europejskich staje się regułą – postępują w zgodzie z przeciwstawnym im światopoglądem materialistycznym – powiedział Łączkowski.

Zwrócił uwagę, że światopogląd materialistyczny „zaczyna dominować nie tylko w wypowiedziach polityków i prawników europejskich, lecz również w prawodawstwie i praktyce władz publicznych”.

Taka sytuacja w ustrojach demokratycznych jest oczywiście dopuszczalna, jeżeli opowiada się za nią większość obywateli. Nie powinno jednak być to określane jako wyraz neutralności aksjologicznej państwa, skoro staje ono po stronie jednego, wyraźnie określonego światopoglądu, eliminując z prawodawstwa poglądy odmienne – podkreślił dobitnie Łączkowski.

Wyraził pogląd, ze należy dokonać wyboru: „czy Europa ma być inspirowana przez światopogląd materialistyczny, czy też respektować będzie wartości, z których wyrosła, to jest uniwersalne zasady moralności chrześcijańskiej”.

Opowiadając się za systemem wyrosłym z wartości chrześcijańskich, przewodniczący Kościelnej Komisji Historycznej zastrzegł, że „możliwość ta nie jest równoznaczna z propagowaniem państwa wyznaniowego na wzór niektórych ustrojów koranicznych”.

Nie chodzi bowiem o wprowadzanie religii do prawodawstwa państwowego, lecz jedynie o harmonię lub co najmniej niesprzeczność prawa stanowionego z prawem naturalnym, które znajduje swój najpełniejszy wyraz właśnie w uniwersalnych zasadach chrześcijaństwa – przekonywał Łączkowski.

Dodał, że „uniwersalność chrześcijaństwa nie polega na tym, że wyznaje je większość, lecz że jest to system moralny między innymi nakazujący mądrą miłość wobec wszystkich, nawet wobec przeciwników ideologicznych”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.