Prof. Łączkowski: neutralność światopoglądowa państwa to fikcja

2008-09-15 00:00:00

Mianem fikcyjnej określił lansowaną we współczesnej Europie tak zwaną neutralność światopoglądową państwa znany prawnik, prof. Wojciech Łączkowski. Przewodniczący Kościelnej Komisji Historycznej uznał, że głoszenie tej tezy służy jedynie preferowaniu światopoglądu materialistycznego.

Wiele rozwiniętych państw europejskich, a także władze Unii Europejskiej gubią swoje trwałe, tradycyjne wartości. Powstającą próżnię zaczyna wypełniać przekonanie o względności idei i świadome lub nieświadome preferowanie światopoglądu materialistycznego – mówił Łączkowski w wystąpieniu na XI Europejskim Kongresie Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich w Gdańsku.

Zauważył, że „politycy i prawnicy starają się uzasadnić to zjawisko potrzebą neutralności państwa w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych”, a „we współczesnych państwach demokratycznych owa neutralność traktowana jest jak aksjomat”.

Zdaniem Łączkowskiego, chociaż zasada ta „brzmi przekonująco, stając się jedną z podstaw stanowienia prawa”, to „dotknięta jest poważną wadą”, gdyż „w praktyce publiczno-prawnej bezstronność ta jest nie tylko nie respektowana, ale – co więcej – jej przestrzeganie jest niemożliwe”.

Prawodawca nie może bowiem uchylać się od zajmowania stanowiska w najbardziej podstawowych sprawach dotyczących człowieka i wspólnot, w których on żyje. Wyrazem tego są liczne regulacje prawne i praktyki władz publicznych wkraczające w obszary światopoglądowe – stwierdził profesor.

Państwa deklarując nieprawdziwą zasadę neutralności, w rzeczywistości albo pozostają w zgodzie z określonymi wartościami religijnymi, światopoglądowymi, czy filozoficznymi, albo – co w warunkach europejskich staje się regułą – postępują w zgodzie z przeciwstawnym im światopoglądem materialistycznym – powiedział Łączkowski.

Zwrócił uwagę, że światopogląd materialistyczny „zaczyna dominować nie tylko w wypowiedziach polityków i prawników europejskich, lecz również w prawodawstwie i praktyce władz publicznych”.

Taka sytuacja w ustrojach demokratycznych jest oczywiście dopuszczalna, jeżeli opowiada się za nią większość obywateli. Nie powinno jednak być to określane jako wyraz neutralności aksjologicznej państwa, skoro staje ono po stronie jednego, wyraźnie określonego światopoglądu, eliminując z prawodawstwa poglądy odmienne – podkreślił dobitnie Łączkowski.

Wyraził pogląd, ze należy dokonać wyboru: „czy Europa ma być inspirowana przez światopogląd materialistyczny, czy też respektować będzie wartości, z których wyrosła, to jest uniwersalne zasady moralności chrześcijańskiej”.

Opowiadając się za systemem wyrosłym z wartości chrześcijańskich, przewodniczący Kościelnej Komisji Historycznej zastrzegł, że „możliwość ta nie jest równoznaczna z propagowaniem państwa wyznaniowego na wzór niektórych ustrojów koranicznych”.

Nie chodzi bowiem o wprowadzanie religii do prawodawstwa państwowego, lecz jedynie o harmonię lub co najmniej niesprzeczność prawa stanowionego z prawem naturalnym, które znajduje swój najpełniejszy wyraz właśnie w uniwersalnych zasadach chrześcijaństwa – przekonywał Łączkowski.

Dodał, że „uniwersalność chrześcijaństwa nie polega na tym, że wyznaje je większość, lecz że jest to system moralny między innymi nakazujący mądrą miłość wobec wszystkich, nawet wobec przeciwników ideologicznych”.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.