Prof. Łączkowski: neutralność światopoglądowa państwa to fikcja

2008-09-15 00:00:00

Mianem fikcyjnej określił lansowaną we współczesnej Europie tak zwaną neutralność światopoglądową państwa znany prawnik, prof. Wojciech Łączkowski. Przewodniczący Kościelnej Komisji Historycznej uznał, że głoszenie tej tezy służy jedynie preferowaniu światopoglądu materialistycznego.

Wiele rozwiniętych państw europejskich, a także władze Unii Europejskiej gubią swoje trwałe, tradycyjne wartości. Powstającą próżnię zaczyna wypełniać przekonanie o względności idei i świadome lub nieświadome preferowanie światopoglądu materialistycznego – mówił Łączkowski w wystąpieniu na XI Europejskim Kongresie Katolickich Stowarzyszeń Lekarskich w Gdańsku.

Zauważył, że „politycy i prawnicy starają się uzasadnić to zjawisko potrzebą neutralności państwa w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych”, a „we współczesnych państwach demokratycznych owa neutralność traktowana jest jak aksjomat”.

Zdaniem Łączkowskiego, chociaż zasada ta „brzmi przekonująco, stając się jedną z podstaw stanowienia prawa”, to „dotknięta jest poważną wadą”, gdyż „w praktyce publiczno-prawnej bezstronność ta jest nie tylko nie respektowana, ale – co więcej – jej przestrzeganie jest niemożliwe”.

Prawodawca nie może bowiem uchylać się od zajmowania stanowiska w najbardziej podstawowych sprawach dotyczących człowieka i wspólnot, w których on żyje. Wyrazem tego są liczne regulacje prawne i praktyki władz publicznych wkraczające w obszary światopoglądowe – stwierdził profesor.

Państwa deklarując nieprawdziwą zasadę neutralności, w rzeczywistości albo pozostają w zgodzie z określonymi wartościami religijnymi, światopoglądowymi, czy filozoficznymi, albo – co w warunkach europejskich staje się regułą – postępują w zgodzie z przeciwstawnym im światopoglądem materialistycznym – powiedział Łączkowski.

Zwrócił uwagę, że światopogląd materialistyczny „zaczyna dominować nie tylko w wypowiedziach polityków i prawników europejskich, lecz również w prawodawstwie i praktyce władz publicznych”.

Taka sytuacja w ustrojach demokratycznych jest oczywiście dopuszczalna, jeżeli opowiada się za nią większość obywateli. Nie powinno jednak być to określane jako wyraz neutralności aksjologicznej państwa, skoro staje ono po stronie jednego, wyraźnie określonego światopoglądu, eliminując z prawodawstwa poglądy odmienne – podkreślił dobitnie Łączkowski.

Wyraził pogląd, ze należy dokonać wyboru: „czy Europa ma być inspirowana przez światopogląd materialistyczny, czy też respektować będzie wartości, z których wyrosła, to jest uniwersalne zasady moralności chrześcijańskiej”.

Opowiadając się za systemem wyrosłym z wartości chrześcijańskich, przewodniczący Kościelnej Komisji Historycznej zastrzegł, że „możliwość ta nie jest równoznaczna z propagowaniem państwa wyznaniowego na wzór niektórych ustrojów koranicznych”.

Nie chodzi bowiem o wprowadzanie religii do prawodawstwa państwowego, lecz jedynie o harmonię lub co najmniej niesprzeczność prawa stanowionego z prawem naturalnym, które znajduje swój najpełniejszy wyraz właśnie w uniwersalnych zasadach chrześcijaństwa – przekonywał Łączkowski.

Dodał, że „uniwersalność chrześcijaństwa nie polega na tym, że wyznaje je większość, lecz że jest to system moralny między innymi nakazujący mądrą miłość wobec wszystkich, nawet wobec przeciwników ideologicznych”.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.