Prof. Zenon Piech w obronie pomnika ks. Piotra Skargi

2022-01-10 00:00:00
Prof. Zenon Piech w obronie pomnika ks. Piotra Skargi
Jeśli są takie miejsca, w których pamięć o Piotrze Skardze powinna być szczególnie kultywowana, to jest to właśnie Kraków oraz Wilno. Rezygnacja z tego pomnika lub jego przesunięcie w inne miejsce oznaczałyby odwrócenie się władz miejskich od staropolskiej kultury i tradycji, których Kraków powinien być strażnikiem. - pisze dr hab. prof. UJ Zenon Piech w liście poparcia dla akcji petycyjnej "Skarga zostaje", którą prowadzi nasze Stowarzyszenie. Publikujemy dla Państwa ten list w całości.

Kraków, jako miejsce pamięci o wybitnych postaciach i wydarzeniach polskiej kultury, powinien uszanować księdza Piotra Skargę. To wielka postać naszej ojczystej kultury, bardzo mocno związana z Krakowem. Jeśli są takie miejsca, w których pamięć o Piotrze Skardze powinna być szczególnie kultywowana, to jest to właśnie Kraków oraz Wilno. Dbanie o szacunek dla wspólnego nam wszystkim dziedzictwa stanowi nasz obowiązek.


Konieczność ocalenia od zapomnienia postaci księdza Piotra Skargi, szczególnie dotykająca Krakowa, wynika przede wszystkim z Jego rozlicznych związków z tym miastem. Był on absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później, po wielu latach pobytu w różnych miastach polskich i europejskich, powrócił do Krakowa, gdzie zmarł w 1612 roku. I tu właśnie, w Kościele św. Piotra i Pawła znajduje się Jego grobowiec.

To jeden z najważniejszych staropolskich pisarzy. Jego „Żywoty Świętych” były dziełem powszechnie czytanym, posiadającym liczne wydania. Natomiast „Kazania Sejmowe” należą do kanonu polskiej literatury obywatelskiej. Jest to dzieło z gatunku tych, które właściwie powinny być przeczytane przez każdego. Skarga jest jednocześnie autorem bardzo zasłużonym dla języka polskiego. Nie może być inaczej, jeśli przypomnimy, że większość Jego dzieł ukazywała się po polsku.

Ksiądz Piotr Skarga był pierwszym rektorem założonej przez króla Stefana Batorego Akademii Wileńskiej. To uczelnia niezwykle zasłużona dla kultury i nauki Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Korony. Możemy wskazać nawet pewien drogocenny zabytek, stanowiący symbol łączący tę uczelnię z Uniwersytetem Jagiellońskim. Kiedy w 1900 roku obchodzono 500-lecie odnowienia krakowskiej alma mater przez Jadwigę i Jagiełłę, mieszkańcy Wilna ofiarowali Wydziałowi Filozoficznemu Uniwersytetu Jagiellońskiego berło, z przedstawioną na nim postacią ks. Piotra Skargi. To berło jest przechowywane w Krakowie i do dnia dzisiejszego używane na Uniwersytecie przez wspomniany Wydział Filozoficzny.

Kiedy Skarga powrócił do Krakowa, na szeroką skalę rozpoczął działalność charytatywną. O Piotrze Skardze trzeba wręcz powiedzieć, że był prekursorem działalności dobroczynnej. Założył Arcybractwo Miłosierdzia, działające do dnia dzisiejszego, a także inne instytucje samopomocowe, czy to nakierowane na pomoc ubogim dziewczętom, żebrakom, czy też wszystkim poszukującym możliwości zaciągnięcia nieoprocentowanej pożyczki. Skarga starał się w ten sposób pomagać ówczesnemu niezamożnemu społeczeństwu.

Miernikiem znaczenia Piotra Skargi, nie tylko w czasach staropolskich, ale również w latach narodowej niewoli, było to, że jeden z najważniejszych obrazów Jana Matejki – „Kazanie Skargi” – został poświęcony właśnie Jemu. Ksiądz Piotr Skarga jest na nim przedstawiony jako nauczyciel patriotyzmu, obywatelskości i odpowiedzialności za ojczyznę. Obraz ten został namalowany w Krakowie. Jak widzimy, miasto to wielokrotnie pojawia się w życiu i dorobku Piotra Skargi.

Znaczenie Skargi zostało docenione także współcześnie – poprzez włączenie Jego pochówku do panteonu narodowego przy Kościele św. Piotra i Pawła. Świątynia ta jest miejscem spoczynku dla najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki. Nie mam wątpliwości, że Piotr Skarga do tego grona właśnie należy.

Pomnik ks. Piotra Skargi, zlokalizowany naprzeciw tego kościoła i zarazem w trakcie Drogi Królewskiej, jest swoistą wizualizacją i jednocześnie miejscem pamięci, mającym przypominać tę wielką postać. Rezygnacja z tego pomnika lub jego przesunięcie w inne miejsce oznaczałyby odwrócenie się władz miejskich od staropolskiej kultury i tradycji, których Kraków powinien być strażnikiem. Mam głęboką nadzieję, że do tego nie dojdzie, a pomnik księdza Piotra Skargi będzie stał niezmiennie w tym miejscu, przypominając Jego wielkie zasługi dla Krakowa, dla Polski i dla naszej kultury.

 

dr hab. prof. UJ Zenon Piech


PiotrSkarga.pl

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim. Przemiana konsekrowanego chleba oraz wina w Ciało i Krew Chrystusa to jeden z dowodów na realną obecność Syna Bożego pośród nas. Ozdabiając domy i ołtarze obrazami religijnymi i pięknymi kwiatami oraz idąc w procesji, oddajemy hołd Jezusowi, dając przykład naszej siły i wiary w każdym miejscu naszego codziennego życia – w domach, na ulicach, w miejscu pracy.
To już nie jest chiński wyjątek. To metoda, którą rządy największych państw świata – w tym także zachodnich liberalnych demokracji – chcą przetestować i upowszechnić dla totalnej kontroli społeczeństwa. Czym jest tzw. system kredytu społecznego oraz w których polskich gminach przetestowano go po raz pierwszy – o tym wszystkim opowie gość naszych najbliższych spotkań we Wrocławiu i w Krakowie, dr Jakub Majewski.
W dniach 7, 15 i 22 czerwca w zapraszamy do Klubów „Polonia Christiana” na prelekcje red. Pawła Chmielewskiego. Będzie to autorski przegląd znanych z historii herezji oraz ich skutków w odniesieniu do dnia dzisiejszego Kościoła. Co łączy herezję z grzechem i celowym rozbijaniem Kościoła, oddalającą Jego członków od zbawienia? Jakie kłamstwa budują współczesną herezję? O tym będzie można podyskutować z redaktorem znanym z publikacji książkowych oraz z portalu PCh24.pl i z kanału telewizyjnego PCh24TV.
25 czerwca ulicami Krakowa przejdzie „Krakowski Marsz dla Życia i Rodziny”. Radosny pochód obrońców rodziny i życia ruszy z Placu Matejki o godzinie 12:00. Hasło tegorocznego marszu brzmi: „Polsko! Walcz o swoje dzieci!”. Obrona dzieci to zarazem obrona rodziny i zasad, które budują nasz naród od ponad tysiąca lat.
– Jestem katolickim kapłanem. W tej wierze się urodziłem i w niej też chcę umrzeć – tymi słowami zwrócił się do swoich kozackich oprawców Andrzej Bobola, wiedząc, że za odmowę przejścia na prawosławie może spotkać go najokrutniejsza kaźń. Dzisiaj obchodzimy 366. rocznicę męczeńskiej śmierci jednego z katolickich patronów Polski, który w Janowie Poleskim odszedł z świata doczesnego poćwiartowany przez barbarzyńskich żołdaków kozackich 16 maja 1657 roku.