Profanacja Najświętszego Sakramentu oraz kaplicy w Lubaniu

2009-07-14 00:00:00

W nocy z soboty na niedzielę 12 lipca niezidentyfikowani sprawcy włamali się do tymczasowej kaplicy parafii pw. Św. Jadwigi w Lubaniu w diecezji legnickiej. W trakcie włamania dokonali profanacji Najświętszego Sakramentu przechowywanego w tabernakulum oraz podpalenia samej kaplicy. Sprawę bada policja.

Pożar kaplicy zauważono ok. godz. 23.50. Zaalarmowana Straż Pożarna pojawiła się na miejscu bardzo szybko. W akcji gaszenia pożaru wzięło udział 5 zastępów strażackich. Ogień ugaszono ok. godz. 3.00 w nocy - spalona została znaczna część tymczasowej kaplicy, wraz z księgami, szatami i naczyniami liturgicznymi.

Niedzielne Msze św. zostały odprawione przy znajdującym się w pobliżu tymczasowym ołtarzu polowym. Kapłani skorzystali z pomocy duchownych parafii dziekanatu, pożyczając księgi, naczynia i szaty liturgiczne.

W niedzielę 12 lipca, w godzinach przedpołudniowych parafię w Lubaniu odwiedził biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk. Wspólnie z parafianami odprawił modlitwy w intencji szybkiego odnowienia kaplicy.

W specjalnym komunikacie bp Mendyk wezwał duchowieństwo i wiernych do odprawienia nabożeństw ekspiacyjnych za dokonanie profanacji i w intencji nawrócenia sprawców w najbliższą niedzielę 19 lipca po każdej Mszy św.

W komunikacie wzywa też do wzmożenia czujności i troski o miejsca najświętsze, jakimi są przede wszystkim świątynie i przechowywany w nich Najświętszy Sakrament.

Parafia św. Jadwigi w Lubaniu obchodziła w tym roku 10-lecie istnienia. Została erygowana 25 czerwca 1999 r. przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Od początku proboszczem parafii jest ks. kan. Andrzej Fila, który wraz z komitetem budowy kościoła zabiega od 7 lat o wybudowanie nowej świątyni.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.