Profesorowie prawa z 11 krajów bronią krzyża

2010-05-28 00:00:00
Profesorowie prawa z 11 krajów bronią krzyża

Trzydziestu siedmiu profesorów prawa z 11 krajów świata stanęło w obronie krzyża, wzywając Europejski Trybunał Praw Człowieka do rewizji wyroku przeciwko obecności krzyża w sali lekcyjnej włoskiej szkoły – donosi „Nasz Dziennik”. Naukowcy ostrzegają, że takie stawianie sprawy, jak w przypadku orzeczenia z listopada ubiegłego roku, może podsycać spór między rządzącymi a wierzącymi, a nawet zagrozić ciągłości cywilizacji europejskiej, w którą wpisany jest krzyż.

W listopadzie 2009 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał Włochy na karę 5 tys. euro za szkody moralne. Trybunał rozpatrywał skargę złożoną przez obywatelkę Włoch pochodzącą z Finlandii, Solie Lautsi, której nie podobało się to, że krzyż wisi w sali szkolnej jej dzieci. Swoją decyzję sędziowie uzasadnili tym, że obecność krzyża w sali jest sprzeczna z prawem rodziców do wychowywania dzieci według własnych przekonań i z prawem dziecka do wolności religijnej. Uznali też, że krzyż może być przez uczniów traktowany jako symbol religijny, co może przeszkadzać tym spośród nich, którzy wyznają inne religie lub są ateistami – przypomina „Nasz Dziennik”.

2 marca br. Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął odwołanie rządu Włoch i zezwolił na pozostawienie krzyży w szkołach w całym kraju do czasu zakończenia postępowania. Kolejne przesłuchanie w sprawie odbędzie się 30 czerwca w Strasburgu.

Eric Rassbach, dyrektor Fundacji Becketa na rzecz Wolności Religijnej, która uczestniczyła w przygotowaniu wniosków do sądu, powiedział, że zakaz eksponowania symboli katolickich rzekomo kogoś obrażających może doprowadzić do zakazu obecności wszelkich symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

Źródło: Nasz Dziennik
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.