Prokuratorów z IPN-u czekają ważne zmiany

2012-02-23 00:00:00
Prokuratorów z IPN-u czekają ważne zmiany

Politycy i urzędnicy dyskutują o przyszłości Instytutu. Prokuratura Generalna myśli o reformie.  

Politycy często spekulują o losach Instytutu Pamięci Narodowej i zmianie ustawy o IPN-ie. To również jedno z poważnych wyzwań stojących przed ministrem sprawiedliwości, Jarosławem Gowinem.  Rzecznik Prokuratury Generalnej, Mateusz Martyniuk, przyznaje, że Prokuratura rozważa reformę. 
 
Obecnie pion śledczy Instytutu zatrudnia 106 prokuratorów pracujących w ramach Komisji Ścigania Zbrodni i Biura Lustracyjnego. Pojawiły się spekulacje, że Prokurator Generalny Andrzej Seremet, dąży do zniesienia odrębności pionu śledczego Instytutu. Prezes Łukasz Kamiński, wskazując na potrzebę zmian, optuje za pozostawieniem pionu śledczego w ramach Instytutu, przy jednoczesnym przyznaniu prezesowi uprawnień do przenoszenia „nadliczbowych” prokuratorów do pionu lustracyjnego albo do prokuratury powszechnej. 
 
Jak argumentuje Kamiński, na skutek przedawnienia zmniejszy się ilość spraw oczekujących na podjęcie, które mogłyby zakończyć się sądowym oskarżeniem. Spora część prowadzonych śledztw ma też historyczny charakter, sprawcy badanych zajść już nie żyją. - Miernik aktywności prokuratorów, jakim jest liczba aktów oskarżenia, nie znajduje zastosowania w przypadku IPN, bo z natury rzeczy grubo ponad 90 proc. śledztw będzie się kończyć umorzeniem – twierdzi Kamiński w rozmowie z Naszym Dziennikiem. 

Źródło: naszdziennik.pl
mat
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!