Prokuratorów z IPN-u czekają ważne zmiany

2012-02-23 00:00:00
Prokuratorów z IPN-u czekają ważne zmiany

Politycy i urzędnicy dyskutują o przyszłości Instytutu. Prokuratura Generalna myśli o reformie.  

Politycy często spekulują o losach Instytutu Pamięci Narodowej i zmianie ustawy o IPN-ie. To również jedno z poważnych wyzwań stojących przed ministrem sprawiedliwości, Jarosławem Gowinem.  Rzecznik Prokuratury Generalnej, Mateusz Martyniuk, przyznaje, że Prokuratura rozważa reformę. 
 
Obecnie pion śledczy Instytutu zatrudnia 106 prokuratorów pracujących w ramach Komisji Ścigania Zbrodni i Biura Lustracyjnego. Pojawiły się spekulacje, że Prokurator Generalny Andrzej Seremet, dąży do zniesienia odrębności pionu śledczego Instytutu. Prezes Łukasz Kamiński, wskazując na potrzebę zmian, optuje za pozostawieniem pionu śledczego w ramach Instytutu, przy jednoczesnym przyznaniu prezesowi uprawnień do przenoszenia „nadliczbowych” prokuratorów do pionu lustracyjnego albo do prokuratury powszechnej. 
 
Jak argumentuje Kamiński, na skutek przedawnienia zmniejszy się ilość spraw oczekujących na podjęcie, które mogłyby zakończyć się sądowym oskarżeniem. Spora część prowadzonych śledztw ma też historyczny charakter, sprawcy badanych zajść już nie żyją. - Miernik aktywności prokuratorów, jakim jest liczba aktów oskarżenia, nie znajduje zastosowania w przypadku IPN, bo z natury rzeczy grubo ponad 90 proc. śledztw będzie się kończyć umorzeniem – twierdzi Kamiński w rozmowie z Naszym Dziennikiem. 

Źródło: naszdziennik.pl
mat
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!