W kilku najważniejszych na świecie miastach związanych z religią Kraków i Małopolska będą promować się jako centrum turystyki pielgrzymkowej w ramach projektu „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej”. Na pewno będą to takie miejsca kultu religijnego jak: Mediolan, Loreto, Madryt, Santiago de Compostela, Lourdes, Fatima. W Krakowie znajduje się prawie 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego.
Ważnym wydarzeniem dla rozwoju turystyki religijnej w Małopolsce był II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego, który odbył się w październiku ubiegłego roku. Do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach przyjeżdża co roku ponad 2 mln pielgrzymów z ok. 100 krajów. W Krakowie znajduje się prawie 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, m.in. 20 kościołów z grobami i wiele miejsca związanych z bł. Janem Pawłem II m.in. powstające Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.
Prof. Antoni Jackowski z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że na korzyść turystyki religijnej w Małopolsce oddziałują m.in. istniejące już ważne szlaki pielgrzymkowe: Szlak Maryjny, Szlak Cysterski, Drogi Św. Jakuba i centra życia duchowego - sanktuaria przyciągające pielgrzymów z regionu oraz z zagranicy. – Silnie rozwija się nurt pielgrzymkowy związany z kultem Chrystusa Miłosiernego. Jego symbolem jest święty obraz z Łagiewnik i kult świętej Faustyny – zaznacza.
Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania potencjalnych turystów zagranicznych ofertą turystyki religijnej Małopolski i Krakowa. Twórcom projektu zależy m.in. na tym aby nasz region był postrzegany jako centrum turystyki religijnej i przyciągał jak największą liczbę gości zainteresowanych tego typu ofertą.
Projekt będzie realizowany w 2012 i 2013 r. na terenie województwa małopolskiego oraz w kilku krajach Europy: Włochy (Mediolan, San Giovanni Rotondo, Loreto), Hiszpania (Madryt, Santiago de Compostela), Francja (Lourdes), Portugalia (Fatima).
W ramach projektu, we wrześniu i październiku 2012 r. Miasto Kraków zorganizuje akcje promocyjne Krakowa i Małopolski w najważniejszych centrach religijnych Europy. Inicjatorzy projektu chcą wykorzystać tzw. Mobilne Muzeum Jana Pawła II. Będzie ono zatrzymywać się na dwa dni w najważniejszych europejskich miastach-centrach religijnych: Lourdes, Fatima, San Giovani Rotondo, Loreto, Santiago de Compostela. Zaplanowano także prezentacje multimedialne oferty turystyki religijnej Krakowa i Małopolski.
Natomiast w październiku 2013 r. w Krakowie zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja poświęcona turystyce religijnej - „Turystyka religijna jako element integracji kulturowej” - z udziałem środowisk akademickich i mediów, organizatorów turystyki, właścicieli i dysponentów obiektów sakralnych.
Źródło: KAI
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy