Promocja Krakowa jako centrum turystyki religijnej

2012-02-20 00:00:00
Promocja Krakowa jako centrum turystyki religijnej


W kilku najważniejszych na świecie miastach związanych z religią Kraków i Małopolska będą promować się jako centrum turystyki pielgrzymkowej w ramach projektu „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej”. Na pewno będą to takie miejsca kultu religijnego jak: Mediolan, Loreto, Madryt, Santiago de Compostela, Lourdes, Fatima. W Krakowie znajduje się prawie 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego.

Ważnym wydarzeniem dla rozwoju turystyki religijnej w Małopolsce był II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego, który odbył się w październiku ubiegłego roku. Do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach przyjeżdża co roku ponad 2 mln pielgrzymów z ok. 100 krajów. W Krakowie znajduje się prawie 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, m.in. 20 kościołów z grobami i wiele miejsca związanych z bł. Janem Pawłem II m.in. powstające Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Prof. Antoni Jackowski z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że na korzyść turystyki religijnej w Małopolsce oddziałują m.in. istniejące już ważne szlaki pielgrzymkowe: Szlak Maryjny, Szlak Cysterski, Drogi Św. Jakuba i centra życia duchowego - sanktuaria przyciągające pielgrzymów z regionu oraz z zagranicy. – Silnie rozwija się nurt pielgrzymkowy związany z kultem Chrystusa Miłosiernego. Jego symbolem jest święty obraz z Łagiewnik i kult świętej Faustyny – zaznacza.

Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania potencjalnych turystów zagranicznych ofertą turystyki religijnej Małopolski i Krakowa. Twórcom projektu zależy m.in. na tym aby nasz region był postrzegany jako centrum turystyki religijnej i przyciągał jak największą liczbę gości zainteresowanych tego typu ofertą.

Projekt będzie realizowany w 2012 i 2013 r. na terenie województwa małopolskiego oraz w kilku krajach Europy: Włochy (Mediolan, San Giovanni Rotondo, Loreto), Hiszpania (Madryt, Santiago de Compostela), Francja (Lourdes), Portugalia (Fatima).

W ramach projektu, we wrześniu i październiku 2012 r. Miasto Kraków zorganizuje akcje promocyjne Krakowa i Małopolski w najważniejszych centrach religijnych Europy. Inicjatorzy projektu chcą wykorzystać tzw. Mobilne Muzeum Jana Pawła II. Będzie ono zatrzymywać się na dwa dni w najważniejszych europejskich miastach-centrach religijnych: Lourdes, Fatima, San Giovani Rotondo, Loreto, Santiago de Compostela. Zaplanowano także prezentacje multimedialne oferty turystyki religijnej Krakowa i Małopolski.

Natomiast w październiku 2013 r. w Krakowie zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja poświęcona turystyce religijnej - „Turystyka religijna jako element integracji kulturowej” - z udziałem środowisk akademickich i mediów, organizatorów turystyki, właścicieli i dysponentów obiektów sakralnych.

Źródło: KAI

Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego przypadających na rok 2024 kierujemy do naszych Przyjaciół, Darczyńców i Czytelników życzenia przygotowane przez Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Niech te słowa będą dla wszystkich Państwa zwiastunem pięknych chwil w rodzinnym gronie podczas tegorocznych Świąt oraz w całym 2025 roku.
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.