Propozycja Niemiec i Francji - więcej stabilności, mniej suwerenności

2011-12-02 00:00:00
Propozycja Niemiec i Francji - więcej stabilności, mniej suwerenności

Zaczyna ziszczać się sen Radosława Sikorskiego. Niemcy i Francja przygotowują nowy pakt stabilności, który zamierzają przedstawić na grudniowym szczycie UE. Ma on dotyczyć zrzeczenia się przez kraje członkowskie części dotychczasowych uprawnień, np. suwerenności w podejmowaniu decyzji finansowych. 

Zmiany mają dotyczyć „harmonizacji” systemów emerytalnych i podatkowych, jednolitych zasad dyscypliny budżetowej, wprowadzenia limitów zadłużenia i deficytów budżetowych, a także kontroli budżetów narodowych. Nowy niemiecko-francuski pakt stabilności ma mieć formę traktatu międzyrządowego, a nie umowy o charakterze unijnym. Jest rozwiązaniem „tymczasowym i kryzysowym”, bowiem celem Berlina i Paryża jest stworzenie nowego unijnego traktatu, który zwiększy dyscyplinę budżetową państw Unii. Zapewne na zasadzie oddawania kolejnych segmentów suwerenności. 
 
Tymczasowy pakt ma być podpisany nie tylko przez kraje eurostrefy, której upadku obawiają się Merkel i Sarkozy, ale ma być także otwarty na inne kraje. Polski i Szwecja są według niemieckiego dziennika "Bild", pierwsze w kolejce. Natomiast Komisja Europejska oraz Wielka Brytania nie będą w tej sprawie konsultowane.  
 
Przystąpienie Polski do nowego paktu stabilności, w którym ma obowiązywać ścisła dyscyplina budżetowa, może być ekstremalnie niebezpieczne. Zamknie się bowiem możliwość korzystania z drugiego sposobu finansowania rozwoju, a więc wszelkie inwestycje będziemy musieli prefinansować wyłącznie sami, z własnych podatków. Działając w ten sposób nie ma szans byśmy dogonili kraje rozwinięte, a wręcz przeciwnie – gospodarczo będziemy się cofać. A przecież głównym argumentem propagatorów wejścia Polski do Unii była właśnie szansa na wielki skok cywilizacyjny.


 
Źródło: rp.pl, naszdziennik.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.