Protest amerykańskiego TFP przeciw bluźnierczemu przedstawieniu

2008-06-27 00:00:00
Protest amerykańskiego TFP przeciw bluźnierczemu przedstawieniu

Paradoksalnie być może łatwiej jest sporządzić listę tego, co w wierze katolickiej nie zostało zaatakowane przez ten brutalny paszkwil. Produkcja nosi tytuł: „Jerry Springer – Opera” i jest wystawiana od 26. czerwca w New Stage Collective w Cincinnati. Ten tzw. musical będzie grany w tym miejscu do 3. sierpnia, a w Studio Theatre w Waszyngtonie w dniach od 16. lipca do 10. sierpnia.

Amerykańskie TFP i apostolat America Needs Fatima ostro sprzeciwia się tej produkcji. TFP prosi swoich przyjaciół i sympatyków o wysyłanie drogą elektroniczną protestów pod adresem obu teatrów. TFP zachęca także do prowadzenia protestu przed budynkiem teatru w Cincinnati w godzinach jego otwarcia od 18.00 do 20.00.

Amerykańskie TFP protestowało już przeciwko temu musicalowi. W styczniu tego roku setki ludzi zgromadziły się wieczorem przed budynkiem Carnegie Hall w Nowym Jorku. Apostolat TFP America Needs Fatima prosi swoich sympatyków, by przesyłali kartki protestacyjne do teatru w Cincinnati, gdzie, jak przyznali pracownicy, napłynęło już 14 tys. listów sprzeciwiających się wystawianiu tej „sztuki”.

„Opery” nie da się szczegółowo opisać, gdyż pełna jest profanacji i bluźnierstwa. Nawet teatr w Cincinnati przyznaje, że „musical” zawiera „potencjalnie obraźliwe tematy i wulgarny język”.

Oto niektóre przykłady nadużyć zawartych w musicalu:
·        Krucyfiks jest ośmieszany a Eucharystia wrzucana do kosza
·        W przedstawieniu występuje kobieta, która śpiewa „Jerry eleison” (ośmieszając „Kyrie eleison” śpiewane podczas Mszy św.)
·        Jezus jest przedstawiany jako „hipokryta, syn faszystowskiego tyrana na wysokim poziomie”, nosi pieluchę, jest gruby i zniewieściały, przyznaje później „właściwie jestem trochę gejem”.
·        Ewa obściskuje Jezusa w sposób, którego nie przystoi opisywać, podczas gdy Zwiastowanie jest opisywane jako gwałt
·        Bóg jest tęgim mężczyzną ubranym na biało, który skarży się, że jest obwiniany za wszystkie problemy. Zaprasza Jerrey’ ego Springera, by się do niego przyłączył, by „usiadł obok Niego w Niebie, trzymał go za rękę i był jego przewodnikiem”. W końcu Jerry okazuje się prawdziwym zbawcą ludzkości.

TFP protestuje przeciw tak nieprzyzwoitemu przedstawieniu i uznaje za niedopuszczalny fakt, że Boga Ojca oraz Chrystusa czyni się bohaterami „sztuki” mającymi do powiedzenia tak plugawe i absurdalne rzeczy. Ta obrazoburcza produkcja nie uznaje żadnego sacrum.

Musical już zdołał zyskać reputację obraźliwej „sztuki”. W Londynie po premierze autorzy musicalu byli pozywani do sądu za zniesławianie chrześcijan. Kiedy był wyświetlany w telewizji BBC, do stacji napłynęło ponad 60 tys. protestów.

W obliczu takiej zniewagi wiary katolicy nie mogą milczeć. Dlatego TFP prosi przyjaciół i sympatyków, by ich głos był słyszalny przez wysyłanie pocztą elektroniczną protestów, które zostaną automatycznie przekierowane do obu teatrów. TFP prosi też o wzięcie udziału w publicznej akcji wynagradzającej przed budynkiem New Stage Collective w Cincinnati.

 
Źródło: TFP.org, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.