Prymas Peru: aborcja jest zbrodnią, nie bójmy się tego powiedzieć

2010-10-22 00:00:00

O ochronę dzieci nienarodzonych i rodziny, opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety, prosił Pana Cudów prymas Peru, metropolita Limy kard. Juan Luis Cipriani. Hierarcha przewodniczył 18 października Mszy św. w stołecznym kościele nazaretanek. W październiku wierni peruwiańscy w sposób szczególny czczą Pana Cudów (Señor de los Milagros) z cudownego obrazu Chrystusa Ukrzyżowanego.

W homilii kardynał wezwał katolików, by zawsze bronili życia. Wyjaśnił, że aborcja „jest zbrodnią, nie bójmy się tego powiedzieć”. – Niech Pan Cudów uczyni nas mocnymi w wierze, którzy wcielają ją w praktykę – zachęcał arcybiskup Limy. Wezwał także rodziców, aby wychowywali swe dzieci, dotrzymując w ten sposób „przyrzeczeń złożonych podczas ślubu, zawartego między mężczyzną a kobietą na całe życie, o ochrzczeniu swych dzieci od pierwszej chwili i o wychowywaniu ich w wierze”.

Rodzice mogą i powinni dążyć do tego, aby rodzina była głównym miejscem, w którym dzieci widzą przykład a rodzice je wychowują w wierze od dzieciństwa – mówił purpurat. Życzył, aby Pan Cudów prowadził dzieci drogą wiary.

Peru jest krajem katolickim, który odnosi się z szacunkiem do innych religii, ale także wymaga dla siebie szacunku. I wymaga obecności tej wiary w życiu kraju, gdyż my, katolicy, jako większość, chcemy żyć w obecności Boga – stwierdził ponadto prymas Peru.

Od setek lat tysiące Peruwiańczyków pielgrzymują do stołecznego sanktuarium narodowego , aby modlić się przed znajdującym się tam cudownym wizerunkiem Chrystusa oraz uczestniczyć w procesjach z figurą Pana Cudów, które przechodzą ulicami miasta.

Tradycja świętowania października jako miesiąca Pana Cudów sięga połowy XVII wieku, gdy na jednej ze ścian kościoła w stołecznej dzielnicy Pachacamilla grupa niewolników z Angoli uwieczniła wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. Po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Limie 13 listopada 1655 ściana z malowidłem przetrwała nietknięta. Ludzie zaczęli niebawem czcić wizerunek.

Wkrótce potem historyk i prawnik Antonio Rodríguez de León Pinelo (ok. 1595-1660) zainteresował się zjawiskiem, przy czym mur był wówczas w złym stanie, gdyż tuż pod nim przebiegał rów odwadniający, który osłabił jego podstawy. Poprawił więc fundamenty i zbudował oparcie podobne do ołtarza, które stanowiło również wzmocnienie fundamentów. On sam cierpiał na złośliwego guza i za każdym razem, gdy odwiedzał to miejsce, prosił o łaskę uzdrowienia, aż wreszcie ją uzyskał. Kilka lat później Sebastián Antuñano, wielki czciciel Chrystusa Ukrzyżowanego, wykupił to miejsce i wzniósł tam kaplicę.

Główne uroczystości odpustowe ku czci Pana Cudów przypadają na 18 i 19 października.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!