Przed obradami Komisji Wspólnej: rodzina, in vitro i religia na maturze

2008-02-12 00:00:00
Przed obradami Komisji Wspólnej: rodzina, in vitro i religia na maturze


Z apelem o wypracowanie autentycznej polityki prorodzinnej wystąpią do rządu biskupi podczas środowego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu – poinformował KAI sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik. Biskupi upomną się też o możliwość zdawania na maturze egzaminu z religii i poprą inicjatywę społeczną, aby święto Trzech Króli znów było dniem wolnym od pracy.


Podczas spotkania, które odbędzie się 13 lutego o godz. 10 w kancelarii premiera w Warszawie, strona kościelna i rządowa będą rozmawiać o możliwościach prawnych uregulowań dotyczących zapłodnienia in vitro. Będzie też mowa o kwestiach ekonomicznych, związanych m.in. z funkcjonowaniem tzw. Komisji Majątkowej, która zajmuje się nieruchomościami zabranymi Kościołowi z naruszeniem prawa ustanowionego przez władze komunistyczne.


Strona Kościelna chciała się zwrócić do rządu z apelem o to, aby w obliczu dramatycznej sytuacji demograficznej i pauperyzacji polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, wypracował autentyczną politykę prorodzinną i żeby uczynił ją społecznym i publicznym priorytetem – powiedział KAI bp Budzik. Hierarcha dodał, że Kościół chciałby w tej sprawie współdziałać z rządem dla dobra rodzin, od których kondycji zależy przyszłość narodu i społeczeństwa.


Tematem rozmowy będzie też miejsce nauki religii w systemie edukacji: wliczanie ocen z religii do średniej oraz możliwość zdawania egzaminu maturalnego z religii. – Obecny stan prawny na to pozwala i satysfakcjonuje stronę kościelną, ale jak wiemy, na wniosek LiD sprawa znalazła się na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego – przypomniał bp Budzik w rozmowie z KAI. Wyraził przy tym nadzieję, że to rozstrzygnięcie będzie pozytywne i obecny stan będzie utrzymany.


Podczas spotkania Komisji Wspólnej biskupi chcą także upomnieć się o wprowadzenie możliwości zdawania religii na maturze. – W wielu krajach Unii Europejskiej o podobnej do naszej tradycji i kulturze jest rzeczą oczywistą, że uczniowie mogą z takiego prawa skorzystać – przypomniał sekretarz Episkopatu. – Mamy nadzieję, że i polska młodzież będzie miała w tym względzie możliwość swobodnego wyboru. To nikomu nie zagraża, zwiększy zaś rangę nauki religii, bez znajomości której nie sposób zrozumieć kultury i cywilizacji, z której wyrastamy – podkreślił hierarcha.


Biskup zwrócił uwagę, że egzamin maturalny z religii ułatwiłby rekrutację na wydziały teologiczne kilku tysiącom uczniów, którzy podejmują takie studia. – W tej chwili są oni w pewien sposób dyskryminowani – dodał.


Kolejnym obszarem rozmów będą kwestie ekonomiczne. Chodzi tu m.in. o tzw. Komisję Majątkową, która zajmuje się tymi nieruchomościami, które zostały zabrane kościelnym osobom prawnym wbrew przepisom ustaw komunistycznych – nawet tych i tak już restrykcyjnych dla Kościoła, jak dekret PKWN, dekret o upaństwowieniu lasów czy ustawa o dobrach martwej ręki z 1950 r. – Nie dość, że te ustawy same z siebie były niesprawiedliwe i krzywdzące Kościół, to łamano je zabierając osobom prawnym Kościoła majątki niezgodnie z tym prawem – podkreślił bp Budzik. Przypomniał, że kwestią tą zajmuje się od lat Komisja Majątkowa, która, w opinii strony kościelnej, powinna jak najszybciej zakończyć swoje – bardzo przedłużające się - prace.


Biskupi zadeklarują poparcie dla inicjatywy społecznej o przywrócenie Święta Trzech Króli (6 stycznia) jako dnia wolnego od pracy. Jest to święto nakazane, w którym katolik ma obowiązek pójść do kościoła, a nie jest dniem wolnym od pracy. – Episkopat inicjatywę tę popiera, zwłaszcza, że Kościół w Polsce zrezygnował już z wolnego od pracy charakteru kilku świąt, np. przenosząc obchody Wniebowstąpienia Pańskiego na niedzielę, czy też traktując niektóre święta jako nieobowiązujące, np. Niepokalane Poczęcie czy uroczystość Piotra i Pawła – mówi sekretarz Episkopatu.


Święto Trzech Króli, liturgicznie Uroczystość Objawienia Pańskiego, jest świętem bardzo ważnym, o prawie dwutysiącletniej tradycji i jest obecnie jedynym “świętem nakazanym” w Polsce, które nie jest wolne od pracy – podkreślił hierarcha.


Kościół zamierza upomnieć się także o byłych alumnów, a dziś kapłanów, pełniących w okresie PRL-u służbę wojskową. Wszyscy studenci, po odbyciu krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych, byli awansowani do stopnia oficera rezerwy, natomiast alumni byli w tym czasie wcielani do dwuletniej służby w specjalnych jednostkach, nie zyskując często nawet stopnia starszego szeregowca. – W związku z tym jest postulat, aby w ramach - symbolicznego jedynie - wyrównania tej niesprawiedliwości, awansować ich do stopnia oficera rezerwy – informuje sekretarz generalny KEP.


Ostatnie spotkanie Komisji Wspólnej miało miejsce 29 marca 2006 r. w Sekretariacie Konferencji, wówczas współprzewodniczącymi byli abp Stanisław Wielgus i wicepremier Ludwik Dorn. Następne spotkanie miało się odbyć w lutym 2007 r., ale minister Dorn odwołał je dzień przed złożeniem przez niego dymisji.


Od roku 1999 r. spotkania odbywają się naprzemiennie w gmachu Episkopatu Polski i siedzibach rządowych lub ministerialnych. Wcześniej odbywały się wyłącznie w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Komisja Wspólna przedstawicieli Rządu i Episkopatu powstała po II wojnie światowej. Początkowo (w latach 1949-56) nosiła nazwę Komisja Mieszana, później została przemianowana na Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Konferencją Episkopatu Polski dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między państwem i Kościołem.


Źródło: KAI

W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.