Przedstawiciele judaizmu protestują przeciwko misji Kościoła

2009-08-25 00:00:00

Przedstawiciele trzech głównych odłamów judaizmu – ortodoksyjnego, konserwatywnego i reformowanego – oraz czołowych świeckich organizacji żydowskich w USA: Ligi przeciwko Zniesławieniu i Amerykańskiego Komitetu Żydów wydali wspólne oświadczenie, w którym ostrzegają Konferencję Biskupów Katolickich w USA (USCCB), że dialog między dwiema religiami jest poważnie zagrożony i może się okazać „niemożliwy do utrzymania”.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, sygnatariusze oświadczenia zarzucili katolikom, że chcą wykorzystać wzajemne relacje „do nawrócenia Żydów”. Stanowisko środowisk żydowskich jest odpowiedzią na wydane niedawno przez USCCB objaśnienie do powstałego w 2002 r. dokumentu „Refleksje w sprawie przymierza i posłannictwa”, będącego wynikiem dialogu katolicko-żydowskiego, zawierającego pewne nieprecyzyjne sformułowania, które mogą prowadzić do nieporozumień.

Objaśnienia mają wyjaśnić pewne nieścisłości, które pojawiły się w związku z interpretacją „Refleksji”. Jedną z kwestii wyjaśnionych przez amerykańskich hierarchów katolickich jest sprawa nawracania żydów na katolicyzm. Dokument z 2002 roku mógł być, i jak wynika z treści oświadczenia przedstawicieli judaizmu był, rozumiany jako stwierdzenie, że „Żydzi nie mają obowiązku nawrócić się na chrześcijaństwo, a Kościół nie ma obowiązku ich chrzcić”. „Chociaż udział chrześcijan w dialogu międzyreligijnym na ogół nie zawiera bezpośredniej zachęty do chrztu, chrześcijanin musi zawsze dawać świadectwo wierze w Chrystusa, do której bezwzględnie każdy jest zaproszony” – napisano w objaśnieniu biskupów.

Kościół nie może zrezygnować z nawracania Żydów, bo nawracanie jest celem jego istnienia. Jezus powiedział apostołom, żeby szli w świat i nawracali wszystkich ludzi. Także Żydów. To wezwanie nie miało daty ważności. Nie brzmiało: nawracajcie Żydów aż do XX wieku, a potem przestańcie – mówi „Rz” konserwatywny komentator katolicki z USA John Vennari.

Musimy mieć dobre relacje z Żydami, ale nie oznacza to, że mamy rezygnować z podstawowych dogmatów naszej wiary – podkreśla Vennari.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.