Przerażające statystyki ze szkół podstawowych i gimnazjów

2012-01-24 00:00:00
Przerażające statystyki ze szkół podstawowych i gimnazjów

Liczba wymuszeń i rozbojów w polskich podstawówkach i gimnazjach w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła niemal dwukrotnie. Sprawcy przestępstw są coraz młodsi i coraz bardziej brutalni.

W szkołach podstawowych i gimnazjach w 2011 r. popełniono 28 tys. przestępstw, czyli blisko dwa tysiące więcej niż rok wcześniej. Największy skok dotyczy wymuszeń i rozbojów. W 2009 r. było ich 3,9 tys., a w ubiegłym już 7,5 tys. To oznacza, że rozbojów było o 93 proc. więcej niż dwa lata temu – informuje „Rzeczpospolita”.  
 
Dziennik wymienia kilka przykładów agresywnych zachowań gimnazjalistów, opisując np. 16-latkę z gimnazjum pod Pabianicami, która wysyłała koleżankom esemesy z żądaniem pieniędzy i zaczepiała je na przerwach. Zastraszane dziewczynki płaciły, jak wynika z doniesień policji nieletnia przestępczyni miała na koncie ok. 100 takich wymuszeń!  - To nie była dziewczyna z patologicznej rodziny. Dostawała kieszonkowe, ale uważała, że za małe – przyznała Joanna Szczęsna, rzecznik policji w Pabianicach. 
 
W podstawówkach i gimnazjach dużo więcej było też przestępstw narkotykowych - 669 w zeszłym roku, podczas gdy w 2010 r. 520. Chodzi o przypadki, kiedy uczeń posiadał lub rozprowadzał narkotyki. Tylko nieznacznie zwiększyła się liczba kradzieży – w 2011 r. było ich 2,6 tys. Ale dane policji nie obejmują spraw, gdzie straty są poniżej 250 zł, a takich drobnych kradzieży jest w szkołach najwięcej. Dodatkowo, szkolne korytarze, szatnie i boiska w gimnazjach i podstawówkach w 2011 r. były miejscem ponad 1,5 tys. bójek.
 
„Rzeczpospolita” przypomina, iż można wskazać jeden rok gdy przemocy i kradzieży było w szkołach mniej – był to rok 2007. Pod koniec 2006 r. Roman Giertych, ówczesny minister edukacji, wprowadził program "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Zrezygnowała z niego minister Katarzyna Hall.
 
Wśród przyczyn tak zmasowanej agresji wśród najmłodszych, eksperci wymieniają przemoc w mediach oraz grach komputerowych. Dzieci często nie potrafią odróżnić świata wirtualnego od rzeczywistego, a w konsekwencji nie wiedzą, że przemoc jest zła. -  Jako społeczeństwo uznaliśmy dzieci za osoby dorosłe. Efekt jest taki, że zachowują się one jak dorośli. Obserwują ich świat, biorą z niego, co chcą – dodaje prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog z SGGW, specjalista terapii uzależnień.
 
Co ciekawe, znacznie mniej przestępstw popełnia młodzież ucząca się w szkołach średnich i zawodowych. Na ok. 1,4 mln osób uczących się w tych placówkach w zeszłym roku przypadło 2486 przestępstw, tj. o 443 mniej niż w 2010 roku. Dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach jest grubo ponad dwa razy tyle (3,4 mln) ale przestępstw wśród nich popełniono ponad dziesięć razy więcej (28 tys.). 
 

Źródło: „Rzeczpospolita” 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!