Prześladowania chrześcijan w latach 2007-2008
2008-11-17 00:00:00
Ponad 170 tysięcy wyznawców Chrystusa oddało życie za wiarę w ciągu ostatnich dwóch lat, a blisko 250 milionów jest prześladowanych – czytamy w raporcie „Prześladowani i zapomniani 2007/2008”, który 20 listopada pojawi się na polskim rynku wydawniczym.
Jest to najnowsza publikacja międzynarodowej organizacji katolickiej „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Raport o prześladowaniach chrześcijan ukazuje, że chrześcijaństwo jest wciąż najbardziej prześladowaną religią na świecie. Wyznawcy Jezusa Chrystusa narażeni są na ataki ze strony przedstawicieli różnych systemów ideologicznych, totalitarnych, a także religijnych.
Celem raportu jest przybliżenie tragicznej sytuacji chrześcijan w różnych częściach świata i poinformowanie wszystkich, którym nie jest obojętny los Sióstr i Braci w Chrystusie Panu o losie tych, którym nie dano możliwości obrony. Fakty są zatrważające: ponad 170 tysięcy wyznawców Chrystusa oddaje życie za wiarę, blisko 250 milionów jest prześladowanych. Najgorsza sytuacja panuje w takich krajach jak Chiny, Korea Północna, Arabia Saudyjska, Turcja, Egipt, Pakistan, Sudan, Sri Lanka czy Erytrea.
W ponad 50. krajach istnieje poważne ryzyko związane z byciem chrześcijaninem. Oprócz niebezpieczeństwa utraty życia i zdrowia, dodatkowo chrześcijanie narażeni są na codzienne szykany i dyskryminację w pracy, życiu publicznym, a także prywatnym.
Wiadomości o ich ciężkim losie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” otrzymuje na bieżąco z pierwszej ręki, od biskupów, księży, sióstr zakonnych żyjących w krajach misyjnych. Wiadomości o losie prześladowanych katolików i chrześcijan innych wyznań docierają do organizacji z krajów islamu, totalitarnych reżimów komunistycznych, ale też ze świata buddyzmu i hinduizmu.
Raport „Prześladowani i zapomniani" ma przybliżyć polskiemu czytelnikowi nieznany los milionów ludzi, ponieważ w stereotypowym wyobrażeniu prześladowania chrześcijan kojarzą się wyłącznie z zamierzchłymi czasami Cesarstwa Rzymskiego.
Raport jest owocem zadania, jakie wyznaczył Kościołowi Jan Paweł II w liście apostolskim „Tertio millenio adveniente”, gdy w punkcie 37 stwierdza, że świadectwa męczenników nie mogą zostać zapomniane i dlatego Kościoły lokalne powinny udokumentować ich ofiarę, i uczynić „wszystko dla zachowania pamięci tych, którzy ponieśli męczeństwo”. We wspomnianym liście apostolskim Ojciec Święty stwierdza także: „W naszym stuleciu wrócili męczennicy. A są to często męczennicy nieznani, jak gdyby nieznani żołnierze wielkiej sprawy Bożej. Jeśli to możliwe ich świadectwa nie powinny zostać zapomniane w Kościele”.
Niestety nowe tysiąclecie nie zapowiada poprawy sytuacji chrześcijan, a nawet widać znaczne pogorszenie ich losu, dlatego Pomoc Kościołowi w Potrzebie pragnie mówić o współczesnych bohaterach oddających życie za swojego Mistrza i Boga i zachęca do stałej modlitwy za prześladowanych męczenników w swoim Kalendarzu Modlitw.
Dochód uzyskany ze sprzedaży raportu przeznaczony jest jako cegiełka na pomoc chrześcijańskim ofiarom obecnych pogromów w Indiach.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.