Przywrócić dzień wolny w święto Trzech Króli

2008-06-25 00:00:00

Ponad 616 tys. podpisów za przywróceniem dnia wolnego w święto Trzech Króli przekazali marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu Członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Liczba podpisów to rekord jeśli chodzi o inicjatywy obywatelskie na rzecz zmiany ustawy. Marszałek zapowiedział, że Sejm odniesie się do tej inicjatywy.

Podpisy przekazano marszałkowi w 110 paczkach. W każdej paczce znalazło się 10 kopert, a w każdej kopercie - po 500 podpisów. Dodana została również osobna paczka zawierająca 6530 podpisów. Jak podkreślił Jerzy Kropiwnicki, przewodniczący Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i prezydent Łodzi, wszystkie przekazane podpisy są zweryfikowane. Zbierano je przez niecałe 3 miesiące. Wcześniej, podczas rejestracji Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, do marszałka trafiły 3 tys. podpisów.

Uczestnicy akcji zbierania podpisów zebrali się w samo południe w Warszawie na placu Grzybowskim. Ok. 100-osobowy pochód tworzyli m.in. członkowie Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego oraz Korporacji Akademickiej "Kustodia". – Święto Trzech Króli to jedno z największych i najstarszych świąt chrześcijańskich. Było kiedyś dniem wolnym od pracy; zniesione zostało przez komunę. Dlatego zależy nam, by je przywrócić – powiedziała KAI Agnieszka z Lublina, członkini korporacji i jedna z uczestniczek pochodu.

Manifestujący przeszli ulicą Świętokrzyską, Nowym Światem, przez plac Trzech Krzyży i Wiejską do Sejmu. Nieśli transparenty z napisami "Inicjatywa przywrócenia święta Trzech Króli". Skandowali też hasła: "Oddajcie nam święto Trzech Króli" oraz "Cała Polska i Warszawa będzie wam wdzięczna, bo to jest ważna sprawa".

Podpisy przekazane zostały wraz z pismem uzasadniającym inicjatywę. Komitet podkreśla, że "Święto Trzech Króli jest najstarszym ze Świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonych nawet wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia”. Członkowie Komitetu przypominają, że do roku 1960 w Polsce dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był też dniem wolnym od pracy. "W okresie władzy komunistycznej, pod kierownictwem I Sekretarza PZPR Władysława Gomułki, ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to w wymiarze państwowym zostało zlikwidowane" - czytamy w uzasadnieniu.

To święto przez tysiąc lat towarzyszyło Polakom – powiedział dziennikarzom Jerzy Kropiwnicki. – Zlikwidowano je prawdopodobnie dlatego, że zbliżały się obchody Millenium – dodał. Odpowiadając na pytania, czy wprowadzenie kolejnego dnia wolnego od pracy nie będzie zbyt wielkim obciążeniem dla gospodarki stwierdził, że święto funkcjonowało w Polsce przez stulecia i nie powodowało żadnych problemów. Przypomniał, że wciąż obowiązuje m.in. w Finlandii i w Szwecji. Prezydent Kropiwnicki zwrócił też uwagę, że w wielu krajach Europejskich obowiązuje więcej dni wolnych od pracy niż w Polsce. – Jeżeli człowiek dobrze odpoczywa, lepiej też pracuje – zakończył.

Inicjatywa zbierania głosów poparcia pod projektem ustawy ruszyła na początku 2008 roku. 10 marca projekt, wraz z niezbędnymi głosami poparcia, został wręczony marszałkowi Sejmu. W zbieranie podpisów włączyły się organizacje pozarządowe, samorządy i diecezje.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.