Putin chce Unii Euroazjatyckiej

2011-11-23 00:00:00
Putin chce Unii Euroazjatyckiej

Premier Władimir Putin zachwycony projektem europejskim chce zbudować Unię Euroazjatycką, w skład której obok Rosji weszłyby inne republiki postsowieckie, a nawet Węgry, Finlandia i Czechy. 

Polityk, który w przyszłym roku najprawdopodobniej ponownie zostanie prezydentem Rosji, przedstawił swoje geopolityczne plany w dzienniku „Izwiestia”. Putin proponuje utworzenie Unii Euroazjatyckiej, w skład której weszłyby Rosja, kraje byłego Związku Radzieckiego oraz „narody historycznie i kulturowo bliskie Rosji i lojalne wobec jej interesów”.  
 
Rosyjski politolog Dmitrij Orłow, wśród krajów, które powinny znaleźć się w Unii Euroazjatyckiej wymienia m.in. Finlandię, Węgry, Czechy, Bułgarię, Mongolię, Wietnam a nawet Kubę i Wenezuelę.
 
Borys Grizlov, szef Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, powiedział, że za powołaniem takiej unii przemawia wiele argumentów historycznych. Nowa organizacja skupiałaby 250 milionów ludzi, z czego 143 mln stanowiliby obywatele Rosji. Jednym z wymienionych przez niego „argumentów" przemawiających za utworzeniem unii jest język rosyjski, „będący językiem komunikacji międzynarodowej" oraz „współpracy gospodarczej". Dodał, że unia nie byłaby superpaństwem, lecz związkiem suwerennych państw.
 
Ambasador Rosji przy NATO Dmitrij Rogozin tłumaczy, że celem powołania unii jest „nie tyle zjednoczenie ziem, co narodów i obywateli”. To zjednoczenie miałoby się dokonać przez powołanie jednego organu przedstawicielskiego. Zwrócił uwagę, że Rosja zamierza pozytywnie odpowiadać na wszelkie prośby mieszkańców innych państw, starających się o obywatelstwo rosyjskie. W toku jest w tej chwili prośba niemal 200 tys. Serbów z Kosowa, którzy żalą się na władze w Belgradzie, że w niewystarczającym stopniu chronią ich interesy w dawnej prowincji serbskiej, zdominowanej obecnie przez Albańczyków. 
 
Rogozin ujawnił także, że trwają zabiegi o to, by język rosyjski stał się jednym z języków urzędowych w UE. 

Źródło: EurActiv.com, AS
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.