Putin zabiega o poparcie przywódców religijnych

2012-02-09 00:00:00
Putin zabiega o poparcie przywódców religijnych


W środę w rezydencji patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi w Moskwie – klasztorze św. Daniela obecny premier Rosji i kandydat na prezydenta Władimir Putin spotkał się ze zwierzchnikami religijnymi kraju. Według doniesień prasowych, mieli oni jednogłośnie poprzeć szefa rządu, który z kolei kilkakrotnie przypomniał, że Rosja była i pozostanie państwem świeckim, co jednak nie oznacza uszczuplania praw Kościoła, ale przeciwnie – powinna istnieć bliska współpraca wspólnot wyznaniowych i instytucji państwowych.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) z patriarchą Cyrylem na czele, innych wyznań chrześcijańskich – staroobrzędowców, protestantów i katolików, muzułmanów, buddystów i wyznawców judaizmu. Prawie wszyscy oni wygłosili krótsze lub dłuższe przemówienia, chwaląc i dziękując Putinowi za to, co zrobił on i jego rząd w minionych latach dla danego wyznania lub religii.

Kandydat na prezydenta oświadczył, że Rosja była i pozostanie państwem świeckim, Kościoły zaś są oddzielone od państwa, co w czasach sowieckich oznaczało w praktyce ograniczanie ich praw. –W stosunkach między państwem a Kościołem należy ustanowić reżim partnerstwa – stwierdził mówca.

Putin zapewnił, że zamierza zwiększyć udział Kościoła w siłach zbrojnych kraju i jego dostęp do federalnych kanałów telewizyjnych. – Jest jeszcze kilka innych sposobów, które byłyby w stanie uczynić Kościół pełnoprawnym partnerem państwa – dodał szef rządu.

Źródło: KAI

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!