Quebec: w przedszkolach nie wolno śpiewać kolęd

2010-12-29 00:00:00
Quebec: w przedszkolach nie wolno śpiewać kolęd

Minister ds. rodziny we francuskojęzycznej prowincji Quebec w Kanadzie, Yolande James zabroniła placówkom przedszkolnym subsydiowanym z budżetu państwa, eksponowania symboliki religijnej i pielęgnowania tradycji religijnych. Trzylatki w tym roku zamiast śpiewać piękne kolędy, śpiewają ballady Crosby’ego.

Zgodnie z wytycznymi rządu, zmierzającego do eliminacji symboliki religijnej ze sfery publicznej, w placówkach subsydiowanych z budżetu państwa nie można eksponować symboli religijnych (np. krzyży), pielęgnować tradycji religijnych i obchodzić typowo religijnych świąt. Stąd w tym roku przedszkola, które nie chcą stracić dopłat państwowych, nie mogą urządzać dekoracji bożonarodzeniowych z Jezuskiem w żłóbku, Maryją i Józefem. Nie mogą też urządzać jasełek ani śpiewać kolęd.

Co prawda, wytyczne ministerstwa ds. rodziny pozwalają na odwiedzanie tego typu placówek przez kapłanów katolickich, jednak nie mogą oni mówić o tradycji i istocie Bożego Narodzenia.

– Chcę, aby młodzi mieszkańcy Quebec-u, którzy uczęszczają do przedszkoli, wychowywani byli w duchu otwartości na innych i na różnorodność – podkreśliła minister James.

Minister zleciła ścisłą kontrolę placówek przedszkolnych, w których utrzymanie dzieci jest w 85 proc. pokrywane z budżetu prowincji. W tym celu potroiła liczbę inspektorów, mających wizytować przedszkola.

Decyzją minister oburzeni są rodzice i wspólnoty religijne, ale ze względu na obawę utraty funduszy skrupulatnie podporządkowują się nowym wytycznym. Jak pisze gazeta „The Post and Mail”, „Rada Rodziców salezjańskiego przedszkola w Montrealu była tak przerażona perspektywą utraty subsydiów rządowych, że zdecydowała się na zastosowanie do wytycznych minister o laicyzacji na sześć miesięcy przed ich wprowadzeniem”.

– Od trzydziestu lat istnienia nie indoktrynujemy dzieci – żali się siostra Rousselle z przedszkola Don Bosco w Montrealu – jednak świętowanie Bożego Narodzenia bez możliwości mówienia o Jezusie, to nie Boże Narodzenie.

Zgodne z nowymi instrukcjami minister, księża katoliccy oraz muzułmańscy i żydowscy duchowni mogą odwiedzać przedszkola, jednak nie wolno im podczas tych wizyt poruszać kwestii religijnych.

Przedstawiciele wspólnot religijnych są oburzeni tym, co zrobił rząd. Rada Muzułmańska zapowiedziała, że złoży pozew z powodu dyskryminacji i uniemożliwiania wspólnotom religijnym wychowywania dzieci w duchu wartości i zasad, które są drogie tym wspólnotom.

Nowe wytyczne dot. laicyzacji placówek przedszkolnych obowiązują od czerwca tego roku.

Źródło: CWN, The Globe and Mail, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.