Quebec: w przedszkolach nie wolno śpiewać kolęd
2010-12-29 00:00:00

Minister ds. rodziny we francuskojęzycznej prowincji Quebec w Kanadzie, Yolande James zabroniła placówkom przedszkolnym subsydiowanym z budżetu państwa, eksponowania symboliki religijnej i pielęgnowania tradycji religijnych. Trzylatki w tym roku zamiast śpiewać piękne kolędy, śpiewają ballady Crosby’ego.
Zgodnie z wytycznymi rządu, zmierzającego do eliminacji symboliki religijnej ze sfery publicznej, w placówkach subsydiowanych z budżetu państwa nie można eksponować symboli religijnych (np. krzyży), pielęgnować tradycji religijnych i obchodzić typowo religijnych świąt. Stąd w tym roku przedszkola, które nie chcą stracić dopłat państwowych, nie mogą urządzać dekoracji bożonarodzeniowych z Jezuskiem w żłóbku, Maryją i Józefem. Nie mogą też urządzać jasełek ani śpiewać kolęd.
Co prawda, wytyczne ministerstwa ds. rodziny pozwalają na odwiedzanie tego typu placówek przez kapłanów katolickich, jednak nie mogą oni mówić o tradycji i istocie Bożego Narodzenia.
– Chcę, aby młodzi mieszkańcy Quebec-u, którzy uczęszczają do przedszkoli, wychowywani byli w duchu otwartości na innych i na różnorodność – podkreśliła minister James.
Minister zleciła ścisłą kontrolę placówek przedszkolnych, w których utrzymanie dzieci jest w 85 proc. pokrywane z budżetu prowincji. W tym celu potroiła liczbę inspektorów, mających wizytować przedszkola.
Decyzją minister oburzeni są rodzice i wspólnoty religijne, ale ze względu na obawę utraty funduszy skrupulatnie podporządkowują się nowym wytycznym. Jak pisze gazeta „The Post and Mail”, „Rada Rodziców salezjańskiego przedszkola w Montrealu była tak przerażona perspektywą utraty subsydiów rządowych, że zdecydowała się na zastosowanie do wytycznych minister o laicyzacji na sześć miesięcy przed ich wprowadzeniem”.
– Od trzydziestu lat istnienia nie indoktrynujemy dzieci – żali się siostra Rousselle z przedszkola Don Bosco w Montrealu – jednak świętowanie Bożego Narodzenia bez możliwości mówienia o Jezusie, to nie Boże Narodzenie.
Zgodne z nowymi instrukcjami minister, księża katoliccy oraz muzułmańscy i żydowscy duchowni mogą odwiedzać przedszkola, jednak nie wolno im podczas tych wizyt poruszać kwestii religijnych.
Przedstawiciele wspólnot religijnych są oburzeni tym, co zrobił rząd. Rada Muzułmańska zapowiedziała, że złoży pozew z powodu dyskryminacji i uniemożliwiania wspólnotom religijnym wychowywania dzieci w duchu wartości i zasad, które są drogie tym wspólnotom.
Nowe wytyczne dot. laicyzacji placówek przedszkolnych obowiązują od czerwca tego roku.
Źródło: CWN, The Globe and Mail, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.