Rada ds. Rodziny KEP: potrzeba prawnego zakazu stosowania in vitro

2011-05-18 00:00:00
Rada ds. Rodziny KEP: potrzeba prawnego zakazu stosowania in vitro


"Sprawą niezwykle pilną jest prawne wprowadzenie zakazu stosowania zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), którego skala zagrożeń jest w społeczeństwie coraz szerzej znana" – napisali w komunikacie członkowie Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny, która 16 i 17 maja obradowała w Warszawie.

Wiosenna sesja Rady poświęcona była m.in. dyskusji nad koniecznością zagwarantowania ochrony prawnej życia poczętego, rozmawiano też o formacji duchowej narzeczonych przygotowujących się do małżeństwa. Wspominano zmarłego w lutym br. o. Andrzeja Rębacza, długoletniego dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Poniżej publikujemy pełny komunikat Rady KEP ds. Rodziny:

Komunikat Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 16-17 maja 2011 r. w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym w Warszawie przy ul. Dewajtis 3, odbyła się wiosenna sesja Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. W sesji wzięli udział członkowie Rady ds. Rodziny KEP: ks. bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady, ks. abp Henryk Hoser, ks. bp Stanisław Stefanek, ks. bp Grzegorz Kaszak, ks. bp Romuald Kamiński, konsultorzy Rady, diecezjalni duszpasterze rodzin oraz diecezjalni doradcy życia rodzinnego.

W referatach wygłoszonych w pierwszym dniu obrad przez prof. Krystiana Wojaczka oraz ks. prof. Jerzego Bajdę podkreślono znaczenie formacji duchowej w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz poświęcono wiele uwagi adhortacji apostolskiej „Familiaris Consortio” w trzydziestym roku od jej ogłoszenia. Przypomniano, że przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa winno doprowadzić ich do żywej relacji z Bogiem oraz podjęcia chrześcijańskiego stylu życia. Wieczornemu spotkaniu towarzyszyło wspomnienie o śp. ojcu Andrzeju Rębaczu, długoletnim dyrektorze Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

W drugim dniu obrad biskupi poinformowali o przygotowaniach do Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, które odbędzie się w dn. 30 maja - 3 czerwca 2012 r. oraz zdali relację z Międzynarodowego Kongresu Rodzin, jaki odbył się w Rzymie w październiku 2010 r. Przypomniano nauczanie Benedykta XVI dotyczące przygotowania do sakramentu małżeństwa, wyrażone szczególnie w przemówieniu papieża do pracowników Roty Rzymskiej. Przedstawiono także relacje z różnych inicjatyw związanych z duszpasterstwem rodzin w Polsce, jak i za granicą.

Zgromadzeni wyrazili nadzieję, że polscy parlamentarzyści opowiedzą się za przyjęciem ustawy gwarantującej pełną ochronę prawną życia wszystkich dzieci poczętych, a ostatnio popartą podpisami ponad pół miliona obywateli. Sprawą niezwykle pilną jest prawne wprowadzenie zakazu stosowania zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), którego skala zagrożeń jest w społeczeństwie coraz szerzej znana. Wyrażono także głęboki niepokój pogarszającą się sytuacją materialną rodzin i brakiem dostatecznego wsparcia ze strony odpowiedzialnych instytucji rządowych i samorządowych.

Przeżyta w ostatnim czasie beatyfikacja Jana Pawła II niech będzie nowym impulsem do podjęcia wzmożonych działań na rzecz obrony życia i rodziny. Wszystkie te sprawy powierzamy modlitwom całej wspólnoty Kościoła w Polsce.

Bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP

Źródło: KAI

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.