Rada Europy przyjęła rezolucję zakazującą eutanazji

2012-01-27 00:00:00
Rada Europy przyjęła rezolucję zakazującą eutanazji

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło niewiążącą rezolucję stwierdzającą, że „eutanazja, rozumiana jako celowe zabijanie przez działanie lub zaniechanie pewnych działań, w celu uzyskania przez daną osobę domniemanych korzyści, musi być zawsze zakazana”.

Celem  uchwały, zatytułowanej „Ochrona praw człowieka i godności, w związku z wcześniej wyrażonymi życzeniami pacjentów" jest określenie zasad, które powinny rządzić praktyką tzw. testamentów życiaw 47 państwach członkowskich  Rady Europy. 
 
Europejskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) wyraziło zadowolenie z przyjęcia rezolucji. - Uchwała jest wielkim zwycięstwem ochrony życia i jego godności – stwierdził dyrektor ECLJ Gregor Puppinck.
Puppinck zauważył, że uchwalenie rezolucji było konieczne ze względu na wprowadzane w niektórych państwach ustawodawstwo, faworyzujące tzw. testamenty życia osób, pragnących się uśmiercić z najróżniejszych powodów. 
 
Uchwała składa się z listy zasad przyjętych już wcześniej przez Radę Europy w trzech dokumentach, w tym w Konwencji o prawach człowieka i biomedycynie, prawnie wiążącej dla większości państw członkowskich. Do obecnej rezolucji wprowadzono m.in. zapis promowany przez włoskiego polityka Luci Volontè, który  stwierdza, że w razie wątpliwości dotyczących woli pacjenta, zawartej w tzw. testamencie życia, należy zawsze podejmować decyzję na rzecz przedłużenia życia. 
 
20 stycznia 2011 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Haas przeciw Szwajcarii, w którym orzekł, ze chociaż istnieje „prawo człowieka" do samobójstwa (sic!), państwo nie ma obowiązku zapewnienia obywatelom środków do jego popełnienia. 
 
Puppinck zauważył, że chociaż rezolucja nie jest prawnie wiążąca dla państw członkowskich, to jednak będzie ona miała pozytywny wpływ chociażby na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który już wkrótce ma wydać wyrok w sprawie Koch przeciw RFN – w sprawie zakazu eutanazji w Niemczech.
 
 
Źródło: LifeSiteNews.com ,AS.
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!