Rada Muzułmanów Egiptu: pomoc w budowie świątyń chrześcijańskich grzechem

2009-09-07 00:00:00
Rada Muzułmanów Egiptu: pomoc w budowie świątyń chrześcijańskich grzechem

Budowanie kościołów jest grzechem – uznała Rada Muzułmanów Egiptu. Miejscowi obrońcy praw człowieka poprosili przywódców islamskich o wyjaśnienie tego stwierdzenia, zawartego w podręczniku dla studentów Uniwersytetu Kairskiego. Zapisano tam, że nie należy czynić niczego, „co prowadzi do grzechu: dawać pieniądze na budowanie kościołów, nocnych klubów, kasyn, chlewów do hodowli świń i na wytwarzanie napojów alkoholowych”.

Zdaniem autorów podręcznika, nie tylko muzułmanie mają zakaz przeznaczania pieniędzy na budowanie świątyń chrześcijańskich, ale także wszyscy pozostali obywatele kraju, łącznie z chrześcijanami, gdyż „w kościołach nie czci się jednego tylko Najwyższego”.

Mimo że konstytucja egipska przewiduje wolność wyznania, Rada Muzułmanów oświadczyła, że wspomniany podręcznik nie zawiera niczego, co stałoby w sprzeczności z islamskim prawem koranicznym – szariatem. Uzasadniono to faktem, że chrześcijanie wierzą w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i Syna Bożego, muzułmanie natomiast uważają Go jedynie za proroka i wysłannika Allaha, chrześcijan zaś – za odstępców, którzy „wypaczyli wiarę w jedynego Boga”.

Stwierdzenie to poważnie zaniepokoiło wielu egipskich chrześcijan i obrońców praw człowieka, toteż zażądali oni wyjaśnień m.in. od zwierzchnika najsłynniejszego uniwersytetu islamskiego Al-Azhar w Kairze – szejka Saida Tantawiego. Ten odpowiedział najpierw, że tego rodzaju odczytywanie praw szariatu jest nieuzasadnione i dodał, że nawet muzułmanin ma prawo pomagać przy budowaniu kościołów, ale już w kilka godzin później odwołał swe słowa.

Należy dodać, że w Egipcie chrześcijanie – w większości są to koptowie – jeśli chcą wznieść swą świątynię, muszą uzyskać oficjalną zgodę od rządu, podczas gdy wyznawcy islamu mogą budować meczety bez żadnych ograniczeń.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.