Radom: kilkaset osób w Marszu dla Życia

2012-03-25 00:00:00
Radom: kilkaset osób w Marszu dla Życia

Już po raz czwarty ulicami Radomia przemaszerowały setki osób, którym nie jest obojętne życie dzieci poczętych. Marsz współorganizowało Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. 
 
W "IV Radomskim Marszu dla Życia" wzięło udział około 600 osób. Marsz wyruszył spod Katedry Radomskiej. Na czele manifestacji dla życia i rodziny szedł ordynariusz diecezji radomskiej ksiądz biskup Henryk Tomasik, kapłani diecezjalni i zakonni, a także klerycy i aktywiści ruchów kościelnych.
 
Przed kościołem Ojców Bernardynów marsz został zakończony a współorganizatorom  - w tym Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi - złożył podziękowanie  ks. dr Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.
 
W sobotę i niedzielę szczególnie uroczyście czciliśmy życie. Ten niezasłużony i absolutnie cudowny dar Boży, tak często dziś profanowany i odrzucany przez barbarzyńską aborcję i eutanazję długo domagał się swego święta.
 
Za dość temu życzeniu, stało się w 2004 roku kiedy Sejm Rzeczpospolitej ustanowił Narodowy Dzień Życia. Wpisuję się on w obchodzony 25 marca Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez Zebranie Plenarne Episkopatu Polski w 1998 roku. Kościół w Polsce odpowiedział tym samym na apel Jana Pawła II, który postulował ustanowienie takiego dnia. Liturgicznym tłem dla świętowania Życia jest uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzona na 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Tego dnia czci się tajemnicę wcielenia Syna Bożego.  
 
 
kra
 
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.