Rok 2010 rekordowy pod względem ilości klęsk żywiołowych na świecie

2010-12-23 00:00:00
Rok 2010 rekordowy pod względem ilości klęsk żywiołowych na świecie

W 2010 r. trzęsienia ziemi, fale upałów, powodzie, erupcje wulkanów, super-tajfuny, śnieżyce, osuwiska i susze zabiły co najmniej ćwierć miliona osób. W wyniku klęsk żywiołowych, zginęło więcej osób niż zostało zabitych w atakach terrorystycznych w ciągu ostatnich 40 lat.

Eksperci zajmujący się zmianami klimatycznymi twierdzą, że mimo wielu katastrof, które miały nieprzewidywalny, ekstremalny i szalenie niszczycielski charakter dużą winę za ich krwawe żniwo ponosi sam człowiek. Ich zdaniem, coraz więcej ludzi żyje w skrajnym ubóstwie w zatłoczonych miastach, przez co trzęsienia ziemi, tajfuny i cyklony powodują, że ginie więcej osób.

– Katastrofy takie jak trzęsienia i wybuchy wulkanów są prawie stałe – twierdzi Andreas Schraft, pracujący dla szwajcarskiego ubezpieczyciela „Swiss Re”. Jego zdaniem, to człowiek ponosi winę za poziom zniszczeń i liczbę osób, które zginęły w wyniku katastrof naturalnych. Przykładowo, styczniowe trzęsienie ziemi na Haiti pochłonęło 230 tys. ofiar śmiertelnych. Ta liczba jest tak wysoka, bo haitańskie miasta są przeludnione, a znajdujące się w nich budynki - byle jakie. Port-au-Prince ma prawie trzykrotnie więcej mieszkańców niż jest w stanie pomieścić. Ludzie tam mieszkający żyją w skrajnym ubóstwie w budynkach gorszych niż przed 25 laty. – To samo trzęsienie ziemi, gdyby miało miejsce w 1985 r. pochłonęłoby najwyżej 80 tys. ofiar. – twierdzi Richard Olson, dyrektor Ośrodka Badań nad Ograniczaniem Ryzyka Katastrof na International University of Florida.

W lutym trzęsienie ziemi, które było znacznie silniejsze niż to, które nawiedziło Haiti dotknęło Chile. Kraj ten jest mniej zaludniony, ma lepiej rozbudowaną infrastrukturę i jest zamożniejszy od Haiti. W jego wyniku śmierć poniosło ponad tysiąc osób.

Latem, fala upałów nawiedziła północną część Rosji. W tym samym czasie, na południu Azji, w Pakistanie miały miejsce potężne powodzie, zalewając obszar porównywalny z terytorium stanu Wisconsin w USA. W wyniku upałów i powodzi zginęło ponad 17 tys. osób. To więcej niż liczba ofiar śmiertelnych wszystkich katastrof lotniczych, jakie wydarzyły się w ciągu ostatnich 15 lat. – Czyż nie jest to forma samobójstwa. Budujemy domy, które zabijają nas (podczas trzęsienia ziemi). Budujemy domy w strefach zalewowych, które topią nas podczas powodzi – twierdzi Roger Bilham, profesor nauk geologicznych na uniwersytecie w Kolorado.

Klimatolodzy szacują, że takie zjawisko jak fale upałów z rekordowo wysokimi temperaturami przekraczającymi ponad 50 stopni Celsjusza, które nawiedziły Rosję, zdarzają się raz na tysiąc lat. Rekordowe temperatury odnotowało ponad 18 państw.

Zdaniem Deberati Guha Sapira, dyrektora Centrum Badawczego nad Epidemiologią Katastrof ze Światowej Organizacji Zdrowia: – Ziemia kontratakuje w zmowie ze złymi decyzjami człowieka.

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti, Rosję dopadła fala morderczych upałów, a Pakistan dotknęła wielka powódź - najwięksi tegoroczni zabójcy - silne trzęsienia ziemi nawiedziły także Chile, Turcję, Chiny i Indonezję. Rok 2010 był jednym z najbardziej aktywnych pod względem sejsmicznym w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. W sumie na świecie miało miejsce 20 potężnych trzęsień ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera. Ten rok wydaje się być najcięższym od 1970 r.

Tylko od września tego roku, wg Światowej Organizacji Zdrowia, same powodzie zabiły ponad 6300 osób w 59 krajach. Powodzie nawiedziły USA, Chiny, Włochy, Indie, Polskę, Czad, Kolumbię itd.. Super-tajfun Meggi wiejący z prędkością ponad 200 km na godzinę zdewastował Filipiny i część Chin.

W 2010 r. w katastrofach naturalnych zginęło prawie 260 tys. osób, a w ubiegłym roku – 15 tys. Dla porównania w wyniku ataków terrorystycznych przeprowadzonych od 1968 r. do 2009 r. zginęło na świecie w sumie 115 tys. osób. 

W tym roku równie ekstremalne okazały się temperatury. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej rok 2010 może przejść do historii jako rekordowy ze względu na średnią wysokość temperatur. We wrześniu w Los Angeles odnotowano temperaturę ponad 46 stopni Celsjusza. W Pakistanie w maju zarejestrowano temperaturę wynoszącą 54 stopnie Celsjusza.

Odnotowano też rekordowo niskie temperatury na obszarach tradycyjnie ciepłych. Południowo-wschodnie wybrzeże USA nawiedziły w tym roku mrozy i zamiecie śnieżne. Później obszary te dotknęło bardzo upalne lato. Teraz znowu panuje tam sroga zima. Tymczasem, w północnej Australii od maja do października odnotowano rekordową ilość opadów, podczas gdy w południowo- zachodniej części kraju panowały susze. Również susza dotknęła część dorzecza Amazonki. W samej Amazonce odnotowano rekordowo niski poziom wody.

Według wyliczeń ekonomistów katastrofy naturalne kosztowały ponad 222 mld dol. Wybuch wulkanu na Islandii spowodował paraliż lotniczy w Europie, utrudniając podróże ponad 7 mln osobom. Erupcja wulkanów miała miejsce także w Kongo, Gwatemali, Ekwadorze na Filipinach i w Indonezji. Nowy Jork nawiedziło z kolei rzadkie tornado. Indonezję w ciągu zaledwie 24 godzin dotknęło trzęsienie ziemi, potem tsunami, które zabiło ponad 500 osób i erupcja wulkanu, która zmusiła do opuszczenia swoich domostw ponad 390 tys. osób.  

Rekordowa liczba klęsk żywiołowych nawiedziła Stany Zjednoczone. Było ich aż 79. Zwykle jest około 30. Rok 2010 był także rokiem wielkich katastrof technologicznych. Wystarczy wspomnieć wielki wyciek ropy na platformie należącej do brytyjskiego koncernu paliwowego BP w Zatoce Meksykańskiej, katastrofy kopalniane w zachodniej Wirginii, w Nowej Zelandii, w Chinach i w Chile.

Źródło: Yahoo News, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.