Rok 2011 rokiem życia

2012-02-01 00:00:00
Rok 2011 rokiem życia

Najważniejszym wydarzeniem Pro-Life minionego roku było zgłoszenie do Sejmu obywatelskiego projektu o ochronie życia ludzkiego. Pod projektem podpisało się ponad pół miliona Polaków. Koncepcja Projektu powstała w 2009 roku. Jego głównym założeniem była zmiana nastawienia opinii publicznej w kwestii aborcji. Nauczanie błogosławionego Jana Pawła II i całego polskiego Kościoła, obchody Dni Życia, Marsze dla Życia i Rodziny, czy wreszcie wystawy antyaborcyjne - to istotne czynniki tych zmian.

Wspólnym głosem

Zwracamy się do wszystkich odpowiedzialnych za ład w życiu publicznym, w szczególności do posłów na Sejm: Oprzyjcie prawo Rzeczpospolitej o normy moralne! Niech prawo służy rodzinie, umacnia małżeństwa, broni najsłabszych - napisali uczestnicy warszawskiego Marszu dla życia i Rodziny w otwartym liście wystosowanym do posłów.Do apelu przyłączyło się około 100 dziennikarek, które dały jasno do zrozumienia, że głosowanie przeciwko prawnej ochronie nienarodzonych oznaczałoby wprowadzenie w życie lansowanej przez aborcyjnych fanatyków i radykalne feministki wizji kobiety z „prawem do własnego brzucha”.

Wsparcie Episkopatu

3 czerwca 2011 r. projekt ustawy zyskał wsparcie Episkopatu Polski. „Wspierajmy te wielkie inicjatywy poprzez uwrażliwianie wiernych, a wśród nich parlamentarzystów, którzy podejmą debatę nad tym projektem” – czytamy w specjalnym komunikacie Rady ds. Rodziny oraz przewodniczącego Episkopatu Polski abp Józefa Michalika.

Zadzwoń do posła

W tym samym czasie rozpoczęła się kampania „Zadzwoń do posła”, która spotkała się z bardzo dużym oddźwiękiem wśród katolików. Do posłów zaczęły docierać liczne telefony, maile i listy, w których ludzie wierzący domagali się jasnego stanowiska, a od parlamentarzystów deklarujących swój katolicyzm, poparcia nowego projektu.

Projekt pod obrady komisji

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy, przewidujący całkowitą ochronę życia poczętego, został 1 lipca decyzją Sejmu RP, skierowany do dwóch komisji: polityki społecznej i rodziny oraz zdrowia. Za takim rozwiązaniem głosowało 261 posłów, przeciw było 155, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej posłowie nie przyjęli wniosku klubu SLD, który dotyczył odrzucenia projektu w całości.

Ruch obywatelski i certyfikaty dla posłów

W związku z trwaniem procesu legislacyjnego Fundacja PRO - Prawo do życia rozpoczęła budowę ruchu obywatelskiego. Jego celem ma być mobilizowanie posłów do pracy nad projektem i doprowadzenie do sytuacji, w której życie każdego dziecka będzie chronione prawem. Równocześnie założyciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" zapowiedzieli, że będą przyznawać pretendentom do parlamentu "certyfikaty kandydata przyjaznego rodzinie i życiu". Certyfikat jest  wskazówką dla wyborców, na których kandydatów głosować.

Komisje przeciw życiu

19 sierpnia 2011 r. połączone Komisje Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny rekomendują odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej całkowicie aborcji w Polsce. Przeciw nowemu projektowi głosowało 2/3 posłów z tych komisji, czyli dokładnie odwrotna proporcja niż społeczne poparcie dla zakazu.

Nowe wyzwania

Projekt obywatelski został odrzucony, jednak na bazie osób zaangażowanych w zbieranie podpisów pod projektem powstało Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Centrum odpowiada między innymi za  współpracę z posłami, którzy otrzymali Certyfikat Kandydata Przyjaznego Życiu i Rodzinie. Po ostatnich wyborach parlamentarnych w Sejmie znalazło się 69 posłów i 5 senatorów z Certyfikatami.  Parlamentarzyści ci powołali międzyklubowy Zespół do spraw Życia i Rodziny, do którego przystąpiło 82 posłów.

Nowy rok przynosi kolejne wyzwania: coraz wyraźniejszy spadek demograficzny, brak systemowych rozwiązań wspierających rodzinę jako podstawową komórkę społeczną i niekwestionowaną wartość, debata na projektami ustaw dotyczących in vitro. Zaangażowanie i chęć współpracy będzie się przejawiać we wspólnych projektach, które będą realizowane w 2012 roku, takich jak Dni Życia, czy Marsze dla Życia i Rodziny. Na tym tle powinny pojawić się postulaty zredefiniowania polityki prorodzinnej, jako opisu funkcji państwa w kontekście wartości rodziny. 

PiotrSkarga.pl

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!