Rosja: abp P. Pezzi oburzony zakazem budowy kościoła katolickiego w Pskowie
2011-10-06 00:00:00

Katolicki metropolita w Moskwie abp Paolo Pezzi wyraził zaniepokojenie z powodu wydania przez władze Pskowa zakazu dalszej budowy kościoła w tym mieście. 20 września odmówiły one miejscowej parafii Trójcy Świętej przedłużenia zezwolenia na dokończenie budowy.
„Jako podstawę wydania takiej decyzji podano naruszenie normy Kodeksu Budowlanego Federacji Rosyjskiej, zgodnie z którą należy odmówić zgody na przedłużenie w razie nierozpoczęcia budowy przed upływem terminu poprzedniego zezwolenia” – stwierdza oświadczenie arcybiskupa, ogłoszone 5 października przez rosyjską agencję „Interfax-Religia”. Tego rodzaju uzasadnienie wywołuje „krańcowe zdumienie w stosunku do budowy, trwającej już ponad 10 lat” – napisał abp Pezzi.
Hierarchia przypomniał, że wcześniej parafia nie mogła uzyskać od władz odpowiedzi na pytanie o status działki, na której trwają prace budowlane. „Na zakończenie budowy czeka z nadzieją miejscowa wspólnota katolicka” – podkreślił hierarcha. Zaznaczył przy tym, że dzięki wielkiej ofiarności proboszcza, licznym darczyńcom i siłom samych parafian udało się zbudować i oddać do użytku dom parafialny, stanowiący całość z przyszłą świątynią.
„Teraz jednak przyszłość i kościoła, i domu parafialnego stanęła pod znakiem zapytania” – zauważył autor oświadczenia. Zwrócił uwagę, że parafia w swoim czasie zgodziła się na budowę nowej świątyni, chociaż ma podstawy prawne domagania się zwrotu historycznego budynku kościoła katolickiego, poświęconego w 1857 roku, a odebranego katolikom przez bolszewików w latach trzydziestych.
Zdaniem arcybiskupa, nie tylko wśród katolików, ale w całym społeczeństwie rosyjskim wydarzenia te mogą wywoływać wrażenie celowej dyskryminacji katolickiej wspólnoty Pskowa, toteż władze miasta i obwodu winny „udzielić wsparcia w sprawiedliwym rozwiązaniu tego problemu”.
Dokument metropolity katolickiego jest jego kolejnym wystąpieniem w obronie praw wiernych po oświadczeniu wydanym pod koniec września, gdy na polecenie władz Moskwy w połowie tegoż miesiąca zburzono przytułek dla biednych i chorych, prowadzony tam przez misjonarki miłości. Po tym wydarzeniu za Kościołem katolickim w Rosji ujął się 29 ub. miesiąca Związek (Gildia) Ekspertów ds. Religii i Prawa.
Zwrócił on uwagę, że „władze wyrażają otwarcie brak szacunku dla Kościoła katolickiego, zwłaszcza jeśli porównać to ze stosunkiem urzędników do próśb i inicjatyw Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego”. Przypomniano również, że Kościół katolicki jest wspólnotą historycznie zakorzenioną w Rosji, a „gminy katolików istniały w różnych miastach naszego kraju od czasów Rusi Kijowskiej”. Katolicy są takimi samymi członkami społeczeństwa obywatelskiego, jak prawosławni, staroobrzędowcy czy protestanci – podkreślili prawnicy. Dodali, że choć Konstytucja Federacji Rosyjskiej głosi równe prawa wszystkich religii i wyznań, to urzędnicy dzielą, i to otwarcie, ludzi.
Źródło: KAI
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!