Rosja: Msza św. za zabitych jezuitów
2008-10-31 00:00:00
Metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi przewodniczył 29 października w stołecznej katedrze Niepokalanego Poczęcie NMP Mszy św. za dusze dwóch jezuitów zamordowanych 27 października br. stolicy Rosji. Jednym z koncelebransów był przebywający obecnie z wizytą oficjalną w Rosji arcybiskup Paryża kard. André Vingt-Trois.
28 października wieczorem do stołecznej milicji zgłoszono wiadomość, że w domu nr 19 na ulicy Pietrowka odkryto zwłoki dwóch mężczyzn. Byli to, jak się okazało, jezuici: Ekwadorczyk o. Victor Betancur i Rosjanin niemieckiego pochodzenia o. Otto Messmer. Obecnie wiadomo, że pierwszy z nich poniósł śmierć 25 bm., drugi natomiast zginął 27 października. Na podstawie dotychczasowych ustaleń, śmiertelne rany zadał im cudzoziemiec pochodzący z jednego z państw Ameryki Łacińskiej. Zbiegł on z miejsca zbrodni i obecnie trwają jego poszukiwania. Milicja moskiewska rozesłała list gończy za mężczyzną w wieku 40-45 lat, wzrostu poniżej średniego i ubranego w białą koszulę, na której widnieją ślady krwi. Podejrzany miał się znajdować w stanie upojenia alkoholowego.
O. Otto Messmer urodził się 14 lipca 1961 w Karagandzie (Kazachstan) w wielodzietnej rodzinie katolików niemieckich zesłanych tam w czasach czystek stalinowskich. 1 września 1982 wstąpił w Wilnie do Towarzystwa Jezusowego (w owym czasie jeszcze nielegalnego w ówczesnym ZSRR). Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988, a śluby wieczyste złożył już po rozpadzie Kraju Rad 2 października 2001. Od 2002 był przełożonym Niezależnego Rosyjskiego Regionu Towarzystwa Jezusowego. Był młodszym bratem ks. Nikolausa Messmera, którego 18 marca 2006 Benedykt XVI mianował pierwszym w historii biskupem, administratorem apostolskim Kirgizji.
O. Victor Betancurt urodził się 7 lipca 1966 w Guayaquil w Ekwadorze. Do zakonu jezuitów wstąpił 14 września 1984. Kształcił się w Argentynie i Niemczech, a pracę doktorską z teologii obronił na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 2001 pracował duszpastersko w Rosji, gdzie zajmował się przygotowywaniem kandydatów na przyszłych zakonników, a w br. powierzono mu stanowisko przedstawiciela założyciela Instytutu Filozofii, Teologii i Historii św. Tomasza w Moskwie.
Obaj księża współpracowali duszpastersko w kościele św. Ludwika w Moskwie (tzw. kościół francuski).
Zamordowani zakonnicy nie są pierwszymi katolickimi ofiarami przemocy w Rosji. 29 listopada 2000 zginął w Astrachaniu pracujący tam od kilku lat polski kapłan ks. Krzysztof Niemyjski, otruty – jak podano w oficjalnym komunikacie – „nieznaną trucizną”. 15 kwietnia 2001 w Jarcewie na Syberii inny polski duchowny ks. Jan Frąckiewicz (ur. w 1924) poniósł śmierć z rąk miejscowego mieszkańca, bezdomnego, któremu zabity kapłan pomagał materialnie. I wreszcie 18 stycznia 2005 w Briańsku został zamordowany miejscowy proboszcz, niespełna 70-letni ks. Jan Hermanovský ze Słowacji.
Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.