Rosja: po wyborach zatrzymano opozycjonistów

2011-12-05 00:00:00
Rosja: po wyborach zatrzymano opozycjonistów

Ponad 100 osób zatrzymano w niedzielę wieczorem w Moskwie. Policja brutalnie rozpędziła stronników opozycji, którzy próbowali zorganizować na Placu Triumfalnym protest przeciwko nieprawomocnym - ich zdaniem - wyborom do Dumy Państwowej.


Zatrzymano liderów partii Inna Rosja, w tym jej lidera, byłego dysydenta i pisarza Eduarda Limonowa, członków ruchu Solidarność a także liderów wolnościowych organizacji młodzieżowych - Obrona oraz My, Olega Kozłowskiego i Romana Dobrochotowa. Podczas rozpraszania uczestników akcji w rejonie Placu Czerwonego policja na krótko zatrzymała też fotoreporterów agencji AP i RIA-Nowosti, a także operatora BBC. 
 

Według Centralnej Komisji Wyborczej ugrupowanie prezydenta Miedwiediewa i premiera Putina po wyborach będzie miało 238 miejsc w 450-osobowej Dumie, Jedna Rosja zdobyła bowiem 49,54 proc. głosów. To wciąż więcej niż zwykła większość, ale aż o 77 mandatów mniej, niż w poprzednich wyborach. 
 

Drugie miejsce w niedzielnych wyborach zajęli komuniści Giennadija Ziuganowa z 19,16 proc. poparcia, a na trzecim uplasuje się centrolewicowa Sprawiedliwa Rosja Siergieja Mironowa z 13,22 proc. głosów. Nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego zdobyła 11,66 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 60,2 proc.
 

 

źródło: deon.pl 

 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.