Rosja: przybywa wiernych w obwodzie kaliningradzkim

2008-07-22 00:00:00
Rosja: przybywa wiernych w obwodzie kaliningradzkim

Kościół katolicki w Kaliningradzie (Królewiec) cieszy się ciągłym wzrostem – powiedział ksiądz prałat Jerzy Steckiewicz, wikariusz biskupi zachodniej części Rosji organizacji charytatywnej „Kościół w Potrzebie”. Wciąż jednak poważnym problemem i przedmiotem szczególnej troski jest zły stan rodzin z tego regionu – informuje Catholic News Agency.

W czasach komunizmu zabronione było tworzenie parafii. Pierwsza katolicka parafia powstała w 1991 r. Obecnie w okręgu są 23 parafie, a katolicy stanowią około 5 proc. populacji.

Ksiądz Steckiewicz zaznaczył, że z roku na rok zwiększa się liczba osób korzystających z sakramentów świętych. Odbywa się więcej chrztów, bierzmowań, a także ślubów i pogrzebów kościelnych.

Kapłan podkreślił również, że księża posługujący w tym regionie starają się sprawować liturgię w piękny i godny sposób, by „oddać piękno Wiary”.

Duchowny ubolewał z powodu nielicznych powołań kapłańskich. Obecnie jest tylko 3 rodzimych księży, 3 seminarzystów i 3 zakonnice. Reszta duchownych pochodzi z zagranicy. Mówił także o tym, że często apostołami wśród rówieśników oraz rodziców stają się młodzi ludzie, którzy przyjęli bierzmowanie oraz dzieci uczęszczające na religię.

Przedmiotem wielkiej troski pozostaje wciąż stan rodzin w okręgu kaliningradzkim, w którym utrzymuje się wysoki odsetek rozwodów oraz aborcji. Choć i w tym przypadku - jak zaznaczył ksiądz - sytuacja poprawia się dzięki akcjom uświadamiającym.

Źródło: Catholic News Agency, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.