Rosną opłaty za przedszkola

2012-03-08 00:00:00
Rosną opłaty za przedszkola

Dotychczasowe zmiany nie rozwiązały problemu finansowania przedszkoli. Dyrekcja sięga do kieszeni rodziców.

Obowiązujące od września 2011 roku przepisy wprowadzają zasadę, iż bezpłatne jest tylko pięć godzin pobytu dziecka w placówce. Umożliwiło to przedszkolom pobieranie opłat za "ponadczasowy" pobyt, co wywołało ogólnokrajową dyskusję o funkcjonowaniu takich placówek. Ich finansowanie to poważny kłopot dla samorządowych budżetów. Radni w poszukiwaniu środków coraz częściej wspominają o podwyższeniu stawek opłat za dodatkową opiekę. W poszukiwaniu oszczędności rozważa się także ograniczanie czasu funkcjonowania jak i prywatyzację poszczególnych placówek. 
 
Okazuje się także, że rodzice dzieci unikają dodatkowych płatności. Malejące wpływy martwią dyrekcję i samorządowców. W niektórych miastach dyrektorzy placówek oczekują już od rodziców, aby z góry deklarowali liczbę "odpłatnych" godzin, z jakich korzystać mają ich pociechy. Ma to zapewnić poprawę w finansów. - Trudno organizować np. zajęcia wyrównawcze, gdy po obiedzie placówki są prawie puste. Za to trzeba notować godzinę wyjścia dziecka, by wyliczyć, czy ich opiekunom trzeba oddać pieniądze - skarżą się "Rzeczpospolitej" dyrektorzy.
 
W niektórych przypadkach pomysłowość dyrekcji ogranicza orzecznictwo sądów administracyjnych, kwestionujących między innymi zasadność dodatkowych opłat za spóźnienia dzieci. Problem finansowania przedszkoli pozostaje. Podwyżki opłat za godziny wejdą w życie w niektórych przypadkach już w marcu, w innych od września 2012 roku. Zmiany w funkcjonowaniu lokalnych przedszkoli, zgłaszane przez poszczególne dyrekcje, uzyskały już pozytywną opinię krakowskiego urzędu miasta.
 

Źródła: rp.pl
mat
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.