Rosną opłaty za przedszkola

2012-03-08 00:00:00
Rosną opłaty za przedszkola

Dotychczasowe zmiany nie rozwiązały problemu finansowania przedszkoli. Dyrekcja sięga do kieszeni rodziców.

Obowiązujące od września 2011 roku przepisy wprowadzają zasadę, iż bezpłatne jest tylko pięć godzin pobytu dziecka w placówce. Umożliwiło to przedszkolom pobieranie opłat za "ponadczasowy" pobyt, co wywołało ogólnokrajową dyskusję o funkcjonowaniu takich placówek. Ich finansowanie to poważny kłopot dla samorządowych budżetów. Radni w poszukiwaniu środków coraz częściej wspominają o podwyższeniu stawek opłat za dodatkową opiekę. W poszukiwaniu oszczędności rozważa się także ograniczanie czasu funkcjonowania jak i prywatyzację poszczególnych placówek. 
 
Okazuje się także, że rodzice dzieci unikają dodatkowych płatności. Malejące wpływy martwią dyrekcję i samorządowców. W niektórych miastach dyrektorzy placówek oczekują już od rodziców, aby z góry deklarowali liczbę "odpłatnych" godzin, z jakich korzystać mają ich pociechy. Ma to zapewnić poprawę w finansów. - Trudno organizować np. zajęcia wyrównawcze, gdy po obiedzie placówki są prawie puste. Za to trzeba notować godzinę wyjścia dziecka, by wyliczyć, czy ich opiekunom trzeba oddać pieniądze - skarżą się "Rzeczpospolitej" dyrektorzy.
 
W niektórych przypadkach pomysłowość dyrekcji ogranicza orzecznictwo sądów administracyjnych, kwestionujących między innymi zasadność dodatkowych opłat za spóźnienia dzieci. Problem finansowania przedszkoli pozostaje. Podwyżki opłat za godziny wejdą w życie w niektórych przypadkach już w marcu, w innych od września 2012 roku. Zmiany w funkcjonowaniu lokalnych przedszkoli, zgłaszane przez poszczególne dyrekcje, uzyskały już pozytywną opinię krakowskiego urzędu miasta.
 

Źródła: rp.pl
mat
 
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.