Rumunia: Marsze na rzecz Życia

2012-03-20 00:00:00
Rumunia: Marsze na rzecz Życia

24 marca ulicami 20 rumuńskich miast przejdą Marsze na rzecz Życia. Po raz pierwszy na taką skalę Rumuni wezmą udział w wydarzeniach związanych z Dniem Świętości Życia, obchodzonego 25 marca w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsze mają przypominać o potrzebie obrony dzieci nienarodzonych i szacunku dla życia. - To wydarzenie ma nam uświadomić, że poprzez aborcję i demograficzną zapaść na naszych oczach od 55 lat odbywa się ludobójstwo narodu rumuńskiego - zauważa Larisa Iftime z rumuńskiej organizacji ProVita, organizatorka marszu, apelując o aktywny udział w obronie i promowaniu życia oraz rodziny.

W tym roku rumuńscy obrońcy życia przygotowali specjalny apel dla mediów i polityków, w którym wzywają do wprowadzenia ustawodawstwa przychylnego życiu i rodzinie. Przypominają też, że Rumunia ma największy wskaźnik aborcji w Unii Europejskiej.

Krajowym koordynatorem tych działań jest rumuńska organizacja ProVita. Jej przedstawicielka Larisa Iftime, przypomniała, że oficjalne statystyki mówią, iż w Rumunii od 1990 roku 8 mln nienarodzonych dzieci zabito w wyniku aborcji. Jednocześnie zwraca uwagę na kryzys demograficzny, jaki przeżywa kraj, który od kilku lat notuje jeden z najniższych wskaźników urodzeń w Unii Europejskiej.

Rumunia, obok Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Francji, jest jednym z tych krajów UE, w których w ciągu ostatnich 15 lat odnotowano najwięcej przypadków aborcji. Oficjalny raport stwierdza, że tylko w 2004 roku wykonano w Rumunii prawie 191 tys. aborcji. W tym samym czasie urodziło się ponad 216 tys. dzieci. Oznacza to, że 46 proc. wszystkich ciąż w kraju kończy się aborcją.

Źródło: KAI
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.