Rumunia: protest katolików przeciw budowie wieżowca w pobliżu katedry
2009-07-14 00:00:00
Ok. 6 tys. osób protestowało w niedzielę w Bukareszcie przeciwko budowie biurowca koło katedry katolickiej. Jego wznoszenie zagraża liczącej 125 lat świątyni. – Wzywamy, by nie wznawiano robót budowlanych – oświadczył arcybiskup rumuńskiej stolicy abp Ioan Robu.
Budowa liczącego 75 metrów 19-piętrowego wieżowca z czterema podziemnymi kondygnacjami rozpoczęła się w 2006 r. i była kilkakrotnie przerywana. W lutym br. sąd anulował pozwolenie na budowę biurowca. Jednak Sąd Apelacyjny w Ploiesti zezwolił na kontynuowanie prac. Obecnie przedstawiciele Kościoła rozważają zaskarżenie tej decyzji przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Przeciwko budowie biurowca protestował w grudniu 2006 r. Watykan.
Demonstranci, którzy przybyli z wielu miast Rumunii, trzymali w dłoniach transparenty z napisami: „Powstrzymać ludobójstwo kulturalne” i „Powstrzymać masakrę”. Z katedry św. Józefa przeszli pod siedzibę rządu, gdzie złożyli petycję. Po drodze odmawiali modlitwy i śpiewali pieśni religijne.
Bukareszteńska katedra jest zabytkiem klasy zerowej oraz pomnikiem kultury rumuńskiej. Wieżowiec, którego większą część już zbudowano, powstaje w odległości zaledwie kilku metrów od świątyni. Z uwagi na sejsmiczny teren w głąb ziemi wpuszczono 15-metrowy mur oporowy, który ma zabezpieczać budowlę. W wyniku tego wody podskórne kierowane są na katedrę. Ponadto, w wypadku trzęsienia ziemi, mur ten stworzy amplitudę wzmacniającą drgania, w wyniku czego katedra może zostać kompletnie zniszczona.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.