12 czerwca po raz pierwszy zbierze się grono członków komisji historycznej oraz komisji cenzorów-teologów. W sumie będzie to dwanaście osób. Informację tę przekazał „Gazecie Krakowskiej” o. Krystian Biernacki, krakowski jezuita, wicepostulator w procesie. Głównym postulatorem jest jeden z jezuitów mieszkających w Rzymie. Nazwiska członków komisji na razie pozostają tajemnicą. Wiemy jednak, że oprócz jezuitów zasiądą w niej naukowcy z Uniwersytetów Papieskiego w Krakowie, a także z uczelni w Opolu i Warszawie.
Jak w przypadku każdego procesu beatyfikacyjnego komisja będzie badać wszystko, co ks. Piotr Skarga napisał a także to, co napisano o nim. Już wiadomo, że nie będzie to proste, bo część dzieł legendarnego Kaznodziei nie została jeszcze (sic!) przetłumaczona z łaciny. Członkowie komisji będą również badać m.in. autentyzm wiary, nadziei i miłości - przypomina o. Biernacki.
Przygotowania do obecnego procesu beatyfikacyjnego trwały bardzo długo - w XX-leciu międzywojennym rozpoczęto edycję jego dzieł, ekshumowano jego szczątki (1936 r.), organizowano konferencje i sympozja. Te prace przerwała II wojna światowa. Niemniej jednak od wielu lat w krakowskim kościele śś. Piotra i Pawła, przy grobie księdza Skargi rozwija się jego kult. Rośnie też zainteresowanie postacią królewskiego kaznodziei wśród historyków i dokumentalistów.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy