Rusza proces beatyfikacyjny księdza Piotra Skargi!

2013-05-31 00:00:00
Rusza proces beatyfikacyjny księdza Piotra Skargi!
Jak podaje portal PCh24.pl, w dniu 12 czerwca ma ruszyć proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi! Jezuici zdobyli zarówno akceptację metropolity krakowskiego, jak i generała zakonu w Rzymie. To wielka radość dla wszystkich tych, którzy życie i działalność ks. Skargi uważają za wzór do naśladowania.

12 czerwca po raz pierwszy zbierze się grono członków komisji historycznej oraz komisji cenzorów-teologów. W sumie będzie to dwanaście osób. Informację tę przekazał „Gazecie Krakowskiej” o. Krystian Biernacki, krakowski jezuita, wicepostulator w procesie. Głównym postulatorem jest jeden z jezuitów mieszkających w Rzymie. Nazwiska członków komisji na razie pozostają tajemnicą. Wiemy jednak, że oprócz jezuitów zasiądą w niej naukowcy z Uniwersytetów Papieskiego w Krakowie, a także z uczelni w Opolu i Warszawie.


Jak w przypadku każdego procesu beatyfikacyjnego komisja będzie badać wszystko, co ks. Piotr Skarga napisał a także to, co napisano o nim. Już wiadomo, że nie będzie to proste, bo część dzieł legendarnego Kaznodziei nie została jeszcze (sic!) przetłumaczona z łaciny.  Członkowie komisji będą również badać m.in. autentyzm wiary, nadziei i miłości - przypomina o. Biernacki.


Przygotowania do obecnego procesu beatyfikacyjnego trwały bardzo długo - w XX-leciu międzywojennym rozpoczęto edycję jego dzieł, ekshumowano jego szczątki (1936 r.), organizowano konferencje i sympozja. Te prace przerwała II wojna światowa. Niemniej jednak od wielu lat w krakowskim kościele śś. Piotra i Pawła, przy grobie księdza Skargi rozwija się jego kult. Rośnie też zainteresowanie postacią królewskiego kaznodziei wśród historyków i dokumentalistów.



Więcej o rozpoczynającym się procesie beatyfikacji księdza Piotra Skargi na portalu PCh24.pl.
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.