Rycerze św. Jadwigi Królowej kontynuują krucjatę w obronie krzyża

2011-11-15 00:00:00
Rycerze św. Jadwigi Królowej kontynuują krucjatę w obronie krzyża


Stowarzyszenie „Rodowcy”, do którego należą Rycerze św. Jadwigi Królowej z Nowego Targu, kontynuuje krucjatę w obronie krzyża. Członkowie stowarzyszenia zebrali kilka tysięcy podpisów pod apelem o ustawową ochronę krzyża, jako symbolu religijnego. Tysiąc z nich członkowie stowarzyszenia, działającego przy nowotarskiej parafii świętej Jadwigi Królowej Polski, dołączyli do pisma skierowanego do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – poinformował „Dziennik Polski”.

"Obecna sytuacja rani uczucia religijne katolickiego społeczeństwa polskiego oraz łamie swobody religijne w naszym kraju. Brak w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej konkretnego wpisu o krzyżu, jako symbolu religijnym, daje różnym ludziom możliwość manipulacji tym świętym znakiem, który przecież jest tak głęboko wrośnięty w naszą polską kulturę, tradycję i historię" – zaapelował w imieniu "Rodowców" Andrzej Popławski, prezes stowarzyszenia.

W piśmie do prezydenta Popławski przypomniał, że 18 marca tego roku Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał orzeczenie potwierdzające prawo do obecności krzyża w miejscach publicznych. "Dlatego prosimy Pana Prezydenta o podjęcie działań legislacyjnych w sprawie Ustawy o Katolickich Symbolach Religijnych, aby zostały one należycie zabezpieczone dla społeczeństwa polskiego obecnie i dla przyszłych pokoleń" – piszą "Rodowcy". W dokumencie wyjaśniają, że podejmują te kroki zaniepokojeni zaostrzającą się sytuacją wokół krzyża. O swojej inicjatywie w obronie krzyża poinformowali ks. prymasa Józefa Kowalczyka, wszystkie kurie biskupie i metropolitarne w Polsce oraz działające w Sejmie kluby.

Rycerze św. Jadwigi Królowej krucjatę w obronie krzyża rozpoczęli 10 kwietnia 2010 r. na Giewoncie. Stamtąd zamierzali dotrzeć konno do pomnika Trzech Krzyży w Gdańsku – przypomina „Dziennik Polski”. Niestety, nie zakończyli swej misji. Zatrzymała ich tragiczna informacja o katastrofie smoleńskiej, a po wznowieniu akcji zdołali dotrzeć za Warszawę. Jednak rycerze przekonują, że ich misja trwa nadal. Ich zdaniem, to, co się dzieje w Sejmie, to nagonka na krzyż, a sprawa krzyża, to nie tylko sprawa polityków, ale też zwykłych obywateli.

Cały czas zbierane są podpisy w obronie krzyża. Deklarację można znaleźć m. in. na stronie internetowej nowotarskiej parafii.

W stowarzyszeniu "Rodowcy" działają rycerze z całej Polski. Są obecni w stolicy Podhala już od 6 lat. Ich zwierzchnikiem świeckim, czyli komesem, jest rycerz Andrzej Popławski, a kanclerzem ks. Henryk Paśko, proboszcz parafii p. w. Świętej Jadwigi Królowej Polski.

Źródło: dziennikpolski24.pl/

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.