Rząd chce dać urzędnikom prawo do odbierania rodzicom dzieci

2009-01-29 00:00:00

Będzie policja rodzinna – donosi „Rzeczpospolita”. Rząd zamierza przekazać 15 tysiącom pracowników socjalnych szerokie uprawnienia. Będą oni mogli zabrać rodzicom dzieci, jeżeli stwierdzą, że ich życie lub zdrowie jest zagrożone. Sąd zawiadomią później – informuje dziennik.

Przygotowany przez Ministerstwo Pracy projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może zostać przyjęty przez rząd już w przyszłym tygodniu.

Znalazł się w nim nie tylko kontrowersyjny zakaz karcenia dzieci, ale także upoważnienie pracowników socjalnych do odbierania dzieci rodzicom. Chodzi o sytuacje bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka, zwłaszcza gdy opiekun jest nietrzeźwy lub pod wpływem środka odurzającego – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Dziennik zwraca uwagę na wątpliwości, które pojawiają się w tej sprawie, związane z oddaniem tak dużej władzy w ręce często, niedoświadczonych, młodych pracowników socjalnych i możliwymi nadużyciami. Sytuacja jest tym bardziej kontrowersyjna, że będzie to można zrobić bez zgody sądu (ten ma zostać powiadomiony najpóźniej 24 godziny po fakcie), a nawet bez obecności policji – zaznacza „Rz”.

Sytuacje nadzwyczajne, pilne, nie wymagają zmiany przepisów. Każdy, nie tylko urzędnik czy policjant, ma nieść dziecku pomoc. Jako prawnikowi trudno mi się pogodzić, że to nie sąd ma decydować o odebraniu dziecka – wskazuje prof. Jarosław Warylewski z Uniwersytetu Gdańskiego. – Boję się nieprzygotowanych pracowników socjalnych, którzy rutynowo, na skutek doniesienia, może nawet złośliwej osoby, podejmą taką decyzję – tłumaczy.

Obecnie podstawą do odebrania rodzicom dziecka jest procedura przed sądem rodzinnym, gdzie ten środek jest wymieniony wśród innych: zobowiązania rodziców do określonego postępowania; skierowania ich do specjalistów zajmujących się terapią rodzinną; poddania ich władzy rodzicielskiej nadzorowi kuratora sądowego. Dopiero w bezpośrednim zagrożeniu życia lub zdrowia dziecka policja może zająć się nim i przekazać rodzinie zastępczej (ta zawiadamia sąd). Każdy natomiast, także pracownik socjalny, ma prawo, a nawet obowiązek, zawiadomić policję o takim przypadku – informuje „Rz”.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.