Rząd Hiszpanii dąży do dalszej laicyzacji społeczeństwa

2008-05-09 00:00:00

Socjalistyczny rząd hiszpański chce rozluźnienia więzi łączących państwo z Kościołem katolickim, aby dać więcej miejsca w życiu publicznym innym religiom i wprowadzić do niego więcej świeckości. Zapowiedziała to osoba nr 2 w rządzie María Teresa Fernández de la Vega w czasie przesłuchania przed parlamentarną komisją reformy prawa o swobodach religijnych. Dyskusja na ten temat toczy się od 4 lat w atmosferze wielkich napięć między rządem a hierarchią kościelną.

Celem działań rządu w tej dziedzinie jest „rozwój kraju w warunkach świeckości, zapisanej w naszej konstytucji, a także uznanie praw agnostyków” – powiedziała de la Vega. Wyjaśniła, że rząd José Luisa Rodrigueza Zapatero bierze pod uwagę „pluralizm religijny, charakterystyczny dla dzisiejszej Hiszpanii” i chce w większym stopniu zrównać Kościół katolicki z innymi wielkimi religiami.

Rzecznik głównej siły opozycyjnej – prawicowej Partii Ludowej, Federcio Trillo zapowiedział już, że jego ugrupowanie sprzeciwi się projektowi rządu.

W okresie pierwszej kadencji rządu socjalistycznego (2004-08) stosunki między nim a Kościołem były bardzo trudne, a biskupi wielokrotnie ostro sprzeciwiali się różnym projektom ustawodawczym, zwłaszcza dotyczącym związków między osobami tej samej płci. W tym roku doszło do nowych napięć na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi 9 marca – episkopat ogłosił „Notę w sprawie ukierunkowania moralnego”, wzywającą stanowczo do niegłosowania na socjalistów, którzy jednak ponownie wygrali wybory.

Kościół katolicki jest najliczniejszym i najsilniejszym wyznaniem w Hiszpanii – przyznaje się do niego ponad 80% mieszkańców kraju, przy czym praktykujących jest ok. 40%. Według „El Pais”, co roku państwo wypłaca Kościołowi w różnej formie 4 mld euro w stosunku do 5 mln, jakie otrzymują pozostałe religie i wyznania.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.