Rząd Hiszpanii dąży do dalszej laicyzacji społeczeństwa
2008-05-09 00:00:00
Socjalistyczny rząd hiszpański chce rozluźnienia więzi łączących państwo z Kościołem katolickim, aby dać więcej miejsca w życiu publicznym innym religiom i wprowadzić do niego więcej świeckości. Zapowiedziała to osoba nr 2 w rządzie María Teresa Fernández de la Vega w czasie przesłuchania przed parlamentarną komisją reformy prawa o swobodach religijnych. Dyskusja na ten temat toczy się od 4 lat w atmosferze wielkich napięć między rządem a hierarchią kościelną.
Celem działań rządu w tej dziedzinie jest „rozwój kraju w warunkach świeckości, zapisanej w naszej konstytucji, a także uznanie praw agnostyków” – powiedziała de la Vega. Wyjaśniła, że rząd José Luisa Rodrigueza Zapatero bierze pod uwagę „pluralizm religijny, charakterystyczny dla dzisiejszej Hiszpanii” i chce w większym stopniu zrównać Kościół katolicki z innymi wielkimi religiami.
Rzecznik głównej siły opozycyjnej – prawicowej Partii Ludowej, Federcio Trillo zapowiedział już, że jego ugrupowanie sprzeciwi się projektowi rządu.
W okresie pierwszej kadencji rządu socjalistycznego (2004-08) stosunki między nim a Kościołem były bardzo trudne, a biskupi wielokrotnie ostro sprzeciwiali się różnym projektom ustawodawczym, zwłaszcza dotyczącym związków między osobami tej samej płci. W tym roku doszło do nowych napięć na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi 9 marca – episkopat ogłosił „Notę w sprawie ukierunkowania moralnego”, wzywającą stanowczo do niegłosowania na socjalistów, którzy jednak ponownie wygrali wybory.
Kościół katolicki jest najliczniejszym i najsilniejszym wyznaniem w Hiszpanii – przyznaje się do niego ponad 80% mieszkańców kraju, przy czym praktykujących jest ok. 40%. Według „El Pais”, co roku państwo wypłaca Kościołowi w różnej formie 4 mld euro w stosunku do 5 mln, jakie otrzymują pozostałe religie i wyznania.
Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!