Rząd Kanady nie chce dyskutować o aborcji na szczycie G8
2010-05-07 00:00:00
Władze Kanady zostały ostro skrytykowane przez rządy USA oraz W. Brytanii, a także liczne organizacje pozarządowe za to, że nie chcą dopuścić do tego, by podczas szczytu grupy państw najbogatszych G8, który ma się odbyć w kanadyjskim miasteczku Huntsville w czerwcu, dyskutowano kwestię finansowania aborcji.
W styczniu, kanadyjski rząd ogłosił, że będzie chciał, aby przewodnim tematem czerwcowego szczytu państw G8 była kwestia zdrowia matek i dzieci na świecie. W związku z tym, stał się natychmiast celem ataku organizacji pro-aborcyjnych, które zarzucają mu nieuwzględnienie w planie problemu planowania rodziny i aborcji.
W ubiegłym roku Kanada zmieniła politykę dotyczącą finansowania aborcji na świecie. Zależna od rządu The Canadian International Development Agency zaprzestała finansowania aborcji na świecie, nie przyznając już na ten cel środków tak znacznym organizacjom, jak choćby Planned Parenthood Federation oraz Marie Stopes International.
W lutym i w marcu przedstawiciele rządu potwierdzili wielokrotnie, że kwestia planowania rodziny i aborcji nie będzie w ogóle dyskutowana na szczycie grupy G8 w czerwcu. Będzie na niej omawiana sprawa ochrony zdrowia matek i ich dzieci.
Na szczycie, który odbył się 30 marca w Quebecu Sekretarz Stanu USA Hilary Clinton wyraźnie oburzona stwierdziła, że „nie można mówić o zdrowiu matek, nie poruszając kwestii praw reprodukcyjnych, która obejmuje antykoncepcję, planowanie rodziny oraz dostęp do legalnej i bezpiecznej aborcji”. Minister spraw zagranicznych W. Brytanii David Miliband poparł stanowisko Clinton.
Reagując na te wypowiedzi premier Kanady Stephen Harper podkreślił, że naród kanadyjski chce być pewny, iż jego pieniądze są wykorzystywane w celu ochrony zdrowia kobiet i ich dzieci, a nie odwrotnie.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...