Rząd obcina dotacje dla przedszkoli

2012-01-24 00:00:00
Rząd obcina dotacje dla przedszkoli

Wskutek wprowadzanych przez rząd zmian w finansowaniu niepublicznych przedszkoli, placówki te mogą dostać nawet o 200 - 300 zł dotacji mniej na każde dziecko. Oznacza to podwyżki cen, które uderzą w rodziców. 

W rządowym projekcie zmian ustawy o finansach publicznych i innych ustaw zmieniono zasady obliczania wysokości dotacji, jakie niepubliczne przedszkola otrzymują od samorządów. Teraz mają być mniejsze, bo podstawa ich obliczenia będzie niższa. 
 
Do tej pory niepubliczne placówki mogły otrzymać z pieniędzy publicznych dofinansowanie w wysokości nawet 75 proc. sumy niezbędnej do utrzymania dziecka. Zapowiedziano obniżenie tej kwoty m.in. o koszty posiłków i opieki dłuższej niż gwarantowane pięć godzin. Zapłacą za to rodzice. –  To niesprawiedliwość. Dla naszego dziecka nie było miejsca w publicznym przedszkolu, a teraz będziemy musieli płacić jeszcze wyższe czesne. Nie rozumiem, dlaczego dotacja na nasze dziecko ma być niższa. Przecież tak samo płacimy podatki – mówi dziennikowi Tomasz Szymanowski, rodzic, który ma dziecko w niepublicznej placówce. 
 
Zapowiedzi zmian w przepisach towarzyszy chaos. Ostateczna kwota dofinansowania nie jest jeszcze ustalona, a już za trzy miesiące zaczyna się rekrutacja do przedszkoli. Ich władze nie wiedzą jaką otrzymają pomoc od państwa, a więc nie są wstanie określić wysokości czesnego i podpisywać umów z rodzicami. Efekt najpewniej będzie taki, że część rodziców z przedszkoli zrezygnuje, bo nie będzie ich na nie stać. A to prowadzi to prostej konsekwencji – upadku części z placówek, w których czas spędza ok. 170 tys. polskich przedszkolaków. 

 
Źródło: rp.pl 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!