Rząd podgrzewa atmosferę nienawiści do Kościoła

2012-02-29 00:00:00
Rząd podgrzewa atmosferę nienawiści do Kościoła

Choć rząd Donalda Tuska na pewno ma świadomość, że nie może jednostronnie wprowadzić zmian dotyczących Funduszu Kościelnego, to niemal każdy dzień przynosi niepokojące informacje na ten temat.

We wtorek Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji zapowiedział, że na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawiony zostanie projekt ustawy w sprawie płacenia przez Kościół składki ubezpieczeniowej: emerytalnej, rentowej i zdrowotnej. Dzień wcześniej nie chciał zdradzać szczegółów, dziś ujawnił na specjalnej konferencji prasowej, że projekt dotyczy usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej dla duchownych różnych wyznań.

Jak rząd wyobraża sobie przeprowadzić te zmiany, minister już nie powiedział. Dziwi jednak fakt, że w tak ważnych sprawach o zmianach dowiaduje się najpierw opinia publiczna z mediów. Ciekawe kiedy i w jakiej formie rząd przedstawi propozycję stronie kościelnej...

Prawo obowiązujące w Polsce - Konkordat i Konstytucja RP - jasno mówią, że wszelkie zmiany w tej kwestii muszą być wypracowywane na drodze wspólnych rozmów między Kościołem i rządem.

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego 

Każdy dzień przynosi nowe "rewelacje" dotyczące stosunków państwo-Kościół. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że minister Siemoniak ma zmniejszyć o połowę liczbę etatów kapelanów w wojsku. W rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański podkreślił, że zapowiadana redukcja kapelanów to swoisty zapateryzm.

- Trzeba pamiętać o tym że stosunki pomiędzy państwem a Kościołem mierzone są relacją do ordynariatu polowego. To jest papierek lakmusowy, zasada, która się sprawdza w różnych krajach: ilekroć jest atak na ordynariat polowy, pod pozorem budżetu, redukcji etatów itd., tylekroć jest duszpasterstwo wojskowe upokarzane a jednocześnie upokarzany jest Kościół. Tego doświadczamy dzisiaj w Polsce. Hasło, że kapelani nie mogą być "świętymi krowami" jest obraźliwe zarówno w wymiarze przemian ustrojowych, które trwają ponad 20 lat jak i w wymiarze tej posługi, którą podjęli księża kapelani w kraju i za granicą. A złowieszcze zapowiedzi premiera to jest swoisty zapateryzm a w dużej mierze demagogia hasłowa - powiedział arcybiskup.

Jak zaznacza wieloletni biskup polowy Wojska Polskiego, słowa premiera Tuska w sprawie kapelanów w polskiej armii, zagrażają relacjom państwa z Kościołem.

Raport na temat finansów Kościoła

W poniedziałek KAI przedstawił raport na temat finansów Kościoła. Dokument przyniósł bardzo dokładne dane na temat sytuacji materialnej duchowieństwa. Dziś poseł Roman Kotliński z Ruchu Palikota mówił dziennikarzom w Sejmie, że raport nie zawiera wszystkich informacji o dotacjach udzielanych Kościołowi z budżetu państwa, dlatego jest "niewiarygodny w najwyższym stopniu" i stanowi "dowód na bezczelność Kościoła".

Na te słowa od razu zareagował Marcin Przeciszewski, który ripostował: - Dokonana dziś przez posła Kotlińskiego ocena raportu KAI nt. finansów Kościoła jest niewiarygodna w najwyższym stopniu i ma charakter typowo ideologiczny. Domniemywać też można, że rzutują na nią frustracje człowieka, który porzucił kapłaństwo.

PiotrSkarga.pl
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.