Rządy państw Unii Europejskiej nie upomną się o chrześcijan

2011-01-31 00:00:00
Rządy państw Unii Europejskiej nie upomną się o chrześcijan

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, którzy spotykają się w poniedziałek w Brukseli, mają ogłosić apel o poszanowanie praw mniejszości religijnych na świecie. Do potępienia przemocy wobec chrześcijan na Bliskim Wschodzi i w Afryce wezwał niedawno Parlament Europejski. Jednak, ku zaskoczeniu eurodeputowanych, w projekcie unijnej deklaracji nie ma słowa o chrześcijanach – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

W dokumencie, do którego dotarła „Rz”, jest ogólnie mowa o nietolerancji i dyskryminacji religijnej, atakach na grupy wyznaniowe i unijnych wartościach, do których należy poszanowanie wolności wyznania.

Zdziwienie wyrazili eurodeputowani grupy chadeckiej, którzy doprowadzili do debaty na ten temat na forum PE oraz do głosowania 20 stycznia nad rezolucją w obronie chrześcijan. W wydanym w niedzielę oświadczeniu Elmar Brok i Mario Mauro apelują do unijnych rządów o zmianę w projekcie deklaracji i przyjęcie tekstu, który „zająłby się problemami, przed jakimi stoją wspólnoty chrześcijańskie w różnych częściach świata”.

Brok i Mauro dziwią się, że ministrowie zamierzają zignorować apel PE, który nie tylko mówił wprost o chrześcijanach, ale też wzywał do stworzenia instrumentów w unijnej polityce zagranicznej, kładąc nacisk na pilną potrzebę opracowania listy sankcji wobec krajów, które nie chcą chronić mniejszości religijnych.

Konrad Szymański, eurodeputowany PiS, który od lat zabiega w PE o ochronę chrześcijan, uznał przemilczenie przynależności religijnej ofiar ostatnich prześladowań w dokumencie ministrów za autocenzurę. – To przejaw tchórzostwa i narzucenia sobie fałszywej definicji świeckości, która zakłada eliminację jakiejkolwiek obecności chrześcijaństwa w wymiarze publicznym – powiedział europoseł.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025