Rzecznik Praw Obywatelskich krytycznie o koncercie Madonny

2009-07-17 00:00:00

Organizowanie w Warszawie koncertu Madonny w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny budzi poważny sprzeciw i niesmak - pisze w liście do Hanny Gronkiewicz-Waltz Rzecznik Praw Obywatelskich. Prof. Janusz Kochanowski dodaje, że w tym przypadku bezzasadne jest powoływanie się na zagwarantowaną w konstytucji wolność wyrażania poglądów.

Rzecznik zaznacza, że zarówno pseudonim, zachowanie piosenkarki na scenie jak i poza nią jest dla wielu osób prowokacyjny. Zauważa, że o protestach i negatywnych odczuciach wielu środowisk i osób wobec koncertu planowanego na 15 sierpnia szeroko donosiły media.

„Swoje oburzenie wyraziło także wiele osób ze świata polityki, kultury czy też środowisk ludzi wierzących, ale także wiele osób prywatnych nieaprobujących tego typu arogancji i prowokacji, która nie jest niewątpliwie wyłącznie przypadkowa” – pisze RPO w liście do prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

„Nie jest, w moim przekonaniu, żadnym usprawiedliwieniem odwoływanie się w tej sprawie do konstytucyjnych wolności wyrażania poglądów, swobody działalności twórczej, wolności sumienia i religii” – zaznacza Rzecznik.

„Są granice, których w imię wolności przekraczać nie należy. Do nich zaliczyć trzeba konstytucyjną zasadę nakazującą poszanowanie praw innych osób, w tym ich uczuć religijnych – czytamy w liście prof. Janusza Kochanowskiego.

Rzecznik zauważa następnie, że „prowokacja artystyczna, jak to określają niektórzy obserwatorzy wydarzeń kulturalnych, mająca na celu zwiększenie zainteresowania koncertem, ma swoje granice wyznaczone sferą wolności i praw innych osób”.

RPO zaznacza, że zdaje sobie sprawę, że to nie prezydent Warszawy jest organizatorem koncertu Madonny, jednak – co wynika z obecnych przepisów – fakt i data organizowania koncertu musiał być znany pani prezydent lub podległym jej służbom i zgoda została udzielona.

Rzecznik zwraca się w liście do Hanny Gronkiewicz-Walz o przedstawienie swojego stanowiska w sprawie koncertu Madonny.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.