Rzecznik zaskarżył komunistyczne prawo z okresu PRL

2008-05-07 00:00:00

Rzecznik praw obywatelskich złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek, w którym domaga się uznania za niekonstytucyjne przepisów prawa, które umożliwiły sędziom w latach 80. stosowanie dekretu o stanie wojennym – donosi „Nasz Dziennik”.

W grudniu ubiegłego roku Sąd Najwyższy orzekł, że sędziowie w okresie PRL musieli stosować przepisy o stanie wojennym. Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski uważa, że jest dokładnie na odwrót – sądy miały obowiązek ich niestosowania. Podkreślił, że uchwała SN stanowi obrazę podstawowych zasad prawa i liczy na to, że w tym sporze z SN Trybunał Konstytucyjny stanie po jego stronie – czytamy w „NDz”.

Zwracam się do TK o obronę podstawowych zasad prawa, które moim zdaniem uchwała SN podważa - powiedział wczoraj rzecznik. – Reprezentuję stanowisko, że istnieją pewne zasady, które nie muszą być nigdzie zapisane, żeby obowiązywały, wynikają one z istoty prawa – dodał Kochanowski.

Zaskarżenie uchwały SN jest niemożliwe, dlatego Kochanowski chce usunąć podstawę prawną, na podstawie której wydano tę uchwałę – informuje „NDz”. Uchwała obowiązuje wszystkie sądy powszechne. Oznacza to, że IPN nie może stawiać zarzutów sędziom za bezprawne stosowanie tego dekretu. Pierwsza tego typu sprawa już znalazła się w sądzie, ale została odrzucona, co potwierdził w swojej uchwale SN.

Kochanowski przypomniał, że dekret Rady Państwa o stanie wojennym został wydrukowany dopiero 17 grudnia 1981 r., chociaż antydatowano go na 13 grudnia, co oznacza, że sędziowie stosowali przepisy, które nie istniały, tym samym stając się współtwórcami ustawowego bezprawia. Do wiadomości odbiorców dotarły dopiero po kilku dniach, a niekiedy nawet dopiero na początku stycznia. W okresie stanu wojennego za przestępstwa polityczne skazano ponad 1,6 tys. osób – czytamy w „NDz”.

Źródło: „Nasz Dziennik”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.