Rzym: akt nienawiści wobec Kościoła

2011-10-17 00:00:00


Podczas odbywającego się w sobotę w Rzymie tzw. „marszu oburzonych” zamaskowani wandale wtargnęli na teren parafii świętych Marcelina i Piotra przy Via Labicana, dewastując pomieszczenia kościelne. Chuligani połamali także krucyfiks i potłukli figurę Matki Bożej.

Już w sobotę oburzenie z powodu tego aktu wandalizmu wyraził papieski wikariusz Rzymu. Kard. Agostino Vallini stwierdził, że godzi on w uczucia religijne rzymian. Stanowisko to podzielił też ks. Federico Lombardi – informuje Radio Watykańskie. – Była to poważna obraza dla wrażliwości ludzi wierzących – podkreślił watykański rzecznik. – To kolejny taki akt będący owocem nieuzasadnionej przemocy – dodał włoski jezuita.

Inspirowana protestami "Oburzonych" na nowojorskiej Wall Street demonstracja w Rzymie przeciwko niszczeniu światowej gospodarki przez bankierów i polityków przerodziła się w starcia z oddziałami policji – czytamy w „Naszym Dzienniku”. – Nie wiadomo, w jaki sposób protest w związku z globalnym kryzysem finansowym przerodził się najpierw w starcia z policją, a później - co już zupełnie niezrozumiałe - w brutalne akty nienawiści wobec Kościoła – zauważa dziennik.

Na opublikowanych w internecie materiałach filmowych widać jak zamaskowany chuligan wbiega do pomieszczenia przy kościele i po chwili wynosi stamtąd gipsową figurę Matki Bożej. Roztrzaskuje ją na ulicy i depcze rozbite fragmenty rzeźby.

Proboszcz parafii świętych Marcelina i Piotra przy Via Lubicana na Lateranie, ksiądz Pino Ciucci, powiedział, że wandale zniszczyli także salę katechetyczną i połamali wielki krzyż. – Zniszczyli wszystko – powiedział kapłan.

Burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno oświadczył: – Wyrażam pełną solidarność z kardynałem Vallinim w reakcji na niesłychaną profanację kościoła pod wezwaniem świętych Marcelina i Piotra.

Bilans sobotnich starć w Rzymie to ponad 70 rannych policjantów i uczestników zajść. 12 osób zostało aresztowanych. Straty szacowane są na miliony euro.

Źródło: Radio Watykańskie, „Nasz Dziennik”

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.