Wybitnego męczennika z okresu dyktatury komunistycznej przypomina w tych dniach ambasada Rumunii przy Stolicy Apostolskiej. Dziś placówka organizuje sympozjum przypominające postać ks. Vladimira Ghiki, zmarłego na skutek tortur w 1954 r.
Hasło rzymskiego sympozjum brzmi: „Siła ducha w epoce totalitaryzmów: Vladimir Ghika książę, kapłan i męczennik – wzorzec dla współczesności”. Rzymskie sympozjum współorganizują Akademia Rumuńska, Wspólnota Sant’Egidio oraz Rumuński Instytut Kultury z Bukaresztu. Zostaną podczas niego zaprezentowane „Listy do brata na wychodźstwie. Epoka stalinowska w Rumunii” oraz film dokumentalny pod tym samym tytułem wyprodukowany wspólnie przez Signis Romania i francuską telewizję katolicką KTO. Podczas rzymskiego spotkania głos zabiorą wiceprzewodniczący włoskiego parlamentu, Rocco Buttiglione, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio, prof. Andrea Riccardi oraz prof. Andrei Brezianu z uniwersytetu w Cambridge.
Vladimir Ghika urodził się w Konstantynopolu w 1873 r. Był on wnukiem ostatniego władcy Mołdawii, Grégoire’a Ghiki X (1849-1856). Jego ojciec był ministrem i dyplomatą, natomiast matka Francuzką. Kształcił się we Francji, a w 1902 oficjalnie wstąpił do Kościoła katolickiego. W swojej ojczyźnie był twórcą katolickich dzieł charytatywnych. W Rzymie studiował filozofię i teologię. Doktorat uzyskał w 1905 r. u dominikanów. Następnie pomagał chorym na cholerę i gruźlicę. Otoczył opieką ofiary trzęsienia ziemi, rannych. Po pierwszej wojnie światowej podjął aktywność apostolską nade wszystko w Paryżu, a także działalność literacką i artystyczną. 7 października 1923 r. został wyświęcony na kapłana. Za zgodą Stolicy Apostolskiej utworzył grupy braci i sióstr św. Jana. Latem 1939 r. powrócił do Rumunii. Pozostał w Bukareszcie. W listopadzie 1952 r. został aresztowany. Zmarł z powodu udręk, zimna i wyczerpania w komunistycznym więzieniu w maju 1954 w wieku 80 lat. W roku 1995 rozpoczęły się starania o jego beatyfikację.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.