Wybitnego męczennika z okresu dyktatury komunistycznej przypomina w tych dniach ambasada Rumunii przy Stolicy Apostolskiej. Dziś placówka organizuje sympozjum przypominające postać ks. Vladimira Ghiki, zmarłego na skutek tortur w 1954 r.
Hasło rzymskiego sympozjum brzmi: „Siła ducha w epoce totalitaryzmów: Vladimir Ghika książę, kapłan i męczennik – wzorzec dla współczesności”. Rzymskie sympozjum współorganizują Akademia Rumuńska, Wspólnota Sant’Egidio oraz Rumuński Instytut Kultury z Bukaresztu. Zostaną podczas niego zaprezentowane „Listy do brata na wychodźstwie. Epoka stalinowska w Rumunii” oraz film dokumentalny pod tym samym tytułem wyprodukowany wspólnie przez Signis Romania i francuską telewizję katolicką KTO. Podczas rzymskiego spotkania głos zabiorą wiceprzewodniczący włoskiego parlamentu, Rocco Buttiglione, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio, prof. Andrea Riccardi oraz prof. Andrei Brezianu z uniwersytetu w Cambridge.
Vladimir Ghika urodził się w Konstantynopolu w 1873 r. Był on wnukiem ostatniego władcy Mołdawii, Grégoire’a Ghiki X (1849-1856). Jego ojciec był ministrem i dyplomatą, natomiast matka Francuzką. Kształcił się we Francji, a w 1902 oficjalnie wstąpił do Kościoła katolickiego. W swojej ojczyźnie był twórcą katolickich dzieł charytatywnych. W Rzymie studiował filozofię i teologię. Doktorat uzyskał w 1905 r. u dominikanów. Następnie pomagał chorym na cholerę i gruźlicę. Otoczył opieką ofiary trzęsienia ziemi, rannych. Po pierwszej wojnie światowej podjął aktywność apostolską nade wszystko w Paryżu, a także działalność literacką i artystyczną. 7 października 1923 r. został wyświęcony na kapłana. Za zgodą Stolicy Apostolskiej utworzył grupy braci i sióstr św. Jana. Latem 1939 r. powrócił do Rumunii. Pozostał w Bukareszcie. W listopadzie 1952 r. został aresztowany. Zmarł z powodu udręk, zimna i wyczerpania w komunistycznym więzieniu w maju 1954 w wieku 80 lat. W roku 1995 rozpoczęły się starania o jego beatyfikację.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.