Rzymski Trybunał Administracyjny marginalizuje edukację religijną w szkole

2009-08-13 00:00:00
Rzymski Trybunał Administracyjny marginalizuje edukację religijną w szkole

Jako zawstydzającą określiła Konferencja Episkopatu Włoch decyzję Rzymskiego Trybunału Administracyjnego, który wykluczył stopnie z religii z listy ocen składających się na końcową notę na świadectwie maturalnym – informuje portal rp.pl. Jednocześnie nauczyciele religii wykluczeni zostali z posiedzeń rad pedagogicznych ustalających końcowe oceny uczniów.

Decyzję Trybunału skrytykował przewodniczący Komisji Episkopatu ds spraw Edukacji Katolickiej, Szkoły i Uniwersytetu, biskup Diego Coletti. Hierarcha stwierdził, że podważa ona podstawy konkordatu z 1929 roku.

Sekretarz włoskiego Autonomicznego Związku Zawodowego Nauczycieli Religii, Orazio Ruscica, zapowiedział zaskarżenie decyzji Rzymskiego Trybunału Administracyjnego w sprawie stopni z religii do sądu wyższej instancji.

Źródło: rp.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.